5G ile bilgi suratı 100 kat artacak

Yerli ve ulusal 5G teknolojisinin geliştirilmesine yönelik 20 firma ve yaklaşık 500 mühendisin ağır bir çalışma içinde olduğunu belirten …

20 Kasım 2020 4 0

Yerli ve ulusal 5G teknolojisinin geliştirilmesine yönelik 20 firma ve yaklaşık 500 mühendisin ağır bir çalışma içinde olduğunu belirten Altınbaş Üniversitesi Mühendislikve Tabiat  Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat, altyapının 2021 yılı içinde seçilen bölgelerde son kullanıcıların hizmetine açılabileceği ve yaygınlaşma sürecinin başlayabileceğini söz etti.

5G altyapısının geliştirilmesine yönelik çalışmaların TÜBİTAK’ın takviyesiyle ve 250 milyon TL teşvikle başladığını hatırlatan Prof. Dr. Bayat. projenin bugün prestijiyle ticari ve savunma sanayi olarak iki koldan geliştirildiğini vurguladı. Misyon üstlenen firmaların üzerlerine düşen yazılım ve misyonları muvaffakiyetle yerine getirdiğini belirten Bayat, bir sonraki basamakta tüm komponentlerin entegre edilmesinin planlandığını tabir ederek şunları söyledi:

“Uçtan uca entegrasyon testleri ve performans kriterleri gerçekleştiği vakit 5G alana inebilecektir. Bu gelişmeler doğrultusunda, 2021 yılı içinde seçilen bölgelerde son kullanıcıların hizmetine açılabilir ve yaygınlaşma süreci başlayabilir.”

Amaç, data güvenliği ve dışa bağımlılığın azaltılması

Altyapının yerli ve ulusal olması ile bilgi bağlantısı güvenliği ve ekonomik olarak dışa bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiğini belirten Prof. Dr. Oğuz Bayat, projenin Türkiye’ye kazandıracaklarını şöyle anlattı: “5G altyapısı birçok farklı dala yenilikler katacak. Örneğin; uzaktan robotik ameliyatlara imkan verecek. Çoklu robotların, insansız hava araçlarının, uzaktan milisaniye içerisinde denetimini sağlayabilecek. Bu pahalı teknolojinin hakimi olan şirketler yeni teknoloji önderleri olacak. Muteber şifreli 5G ve objelerin interneti (IoT) haberleşmesi ise savunma alanında kritik bir gelişme olacaktır.”

100 katlı bilgi suratı

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat, 5G’nin hayata geçmesinin Türkiye’de telekom hizmetlerinde meydana getireceği değişiklikler konusunda ise şu bilgileri verdi:

“5G yüksek kapasite, yüksek sürat ve çok az gecikme ihtiyaçları ile tasarlanan bir radyo erişim şebekesidir. Teorik olarak, 4G şebekesi 100 Mbps sürat sağlar iken, 5G şebekesi 10 Gpbs sürat sağlayabilecektir. Bu, bilgi suratında 100 katlık bir artış ve aygıt bağlanma kapasitesi için 10 kat genişleme manasına gelmektedir. Öteki kıymetli bir özelliği ise nerede ise gerçek vakitli bir şebeke olmayı temel alan milisaniye gecikmeli erişim ağı olmasıdır. Bu özellikleri taşıyan bir radyo erişim ağı birçok yeni uygulamaların hayata geçirilmesini başaracaktır.”

GSM Birliği’nin iddialarına nazaran 5 yıl içerisinde dünyada 1.7 milyar kişinin 5G ağından yararlanacağını belirten Bayat, “İnternete bağlı aygıtları (IoT) da katarsak, bu müddet zarfında 75 milyar aygıtın 5G ağına bağlanacağı iddia ediliyor” dedi.

 

“500’e yakın uzman kazandırdık”

Altınbaş Üniversitesi’nde son 3 yılda 5G, IoT, yapay zeka, siber güvenlik alanlarında verilen dersler ve yapılan akademik çalışmalar ile Türkiye’ye 500’e yakın uzmanın kazandırıldığını belirten Prof. Dr. Bayat, “Öğrencilerimiz çalıştıkları firmalara bu alanlarda öncülük etme bahtı buldular” dedi. Üniversitede, 5G radyo kaynak idaresi ve 5G güvenliği alanlarında doktora seviyesinde kıymetli çalışmalar yapıldığı bilgisini veren Prof. Dr. Oğuz Bayat, bu çalışmalar sonucunda 5G güvenlik altyapısında kullanılmak üzere ek bir güvenlik katmanı geliştirildiğini ve aygıtların inançlı bir formda bağlantı kurabileceği bir haberleşme modeli tasarlandığını söz etti.

Hibya Haber Ajansı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ