5G ile uzaktan robotik ameliyatlar başlayabilir

Yerli ve ulusal 5G teknolojisinin geliştirilmesine yönelik 20 firma ve yaklaşık 500 mühendisin ağır bir çalışma içinde olduğunu belirten Altınbaş …

21 Kasım 2020 6 0

Yerli ve ulusal 5G teknolojisinin geliştirilmesine yönelik 20 firma ve yaklaşık 500 mühendisin ağır bir çalışma içinde olduğunu belirten Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat, altyapının 2021 yılı içinde seçilen bölgelerde son kullanıcıların hizmetine açılabileceği ve yaygınlaşma sürecinin başlayabileceğini söz etti. 5G altyapısının geliştirilmesine yönelik çalışmaların TÜBİTAKın dayanağıyla ve 250 milyon TL teşvikle başladığını hatırlatan Prof. Dr. Bayat, projenin ticari ve savunma sanayi olarak iki koldan geliştirildiğini vurguladı. Vazife üstlenen firmaların üzerlerine düşen yazılım ve misyonları muvaffakiyetle yerine getirdiğini belirten Bayat, bir sonraki etapta tüm komponentlerin entegre edilmesinin planlandığını belirterek, Uçtan uca entegrasyon testleri ve performans kriterleri gerçekleştiği vakit 5G alana inebilecektir. Bu gelişmeler doğrultusunda, 2021 yılı içinde seçilen bölgelerde son kullanıcıların hizmetine açılabilir ve yaygınlaşma süreci başlayabilir diye konuştu.

MAKSAT, BİLGİ GÜVENLİĞİ VE DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI

Altyapının yerli ve ulusal olması ile data bağlantısı güvenliği ve ekonomik olarak dışa bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiğini belirten Prof. Dr. Oğuz Bayat, projenin Türkiyeye kazandıracaklarını şöyle anlattı:

5G altyapısı birçok farklı bölüme yenilikler katacak. Örneğin; uzaktan robotik ameliyatlara imkan verecek. Çoklu robotların, insansız hava araçlarının, uzaktan milisaniye içerisinde denetimini sağlayabilecek. Bu bedelli teknolojinin hakimi olan şirketler yeni teknoloji önderleri olacak. Muteber şifreli 5G ve objelerin interneti (IoT) haberleşmesi ise savunma alanında kritik bir gelişme olacaktır.

BİLGİ SURATINDA 100 KAT ARTIŞ, AYGIT BAĞLANMA KAPASİTESİNDE 10 KAT GENİŞLEME

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat, 5Gnin hayata geçmesinin Türkiyede telekom hizmetlerinde meydana getireceği değişiklikler konusunda ise, 5G yüksek kapasite, yüksek sürat ve çok az gecikme ihtiyaçları ile tasarlanan bir radyo erişim şebekesidir. Teorik olarak, 4G şebekesi 100 Mbps sürat sağlar iken, 5G şebekesi 10 Gpbs sürat sağlayabilecektir. Bu, data suratında 100 katlık bir artış ve aygıt bağlanma kapasitesi için 10 kat genişleme manasına gelmektedir. Öbür değerli bir özelliği ise nerede ise gerçek vakitli bir şebeke olmayı temel alan milisaniye gecikmeli erişim ağı olmasıdır. Bu özellikleri taşıyan bir radyo erişim ağı birçok yeni uygulamaların hayata geçirilmesini başaracaktır sözlerini kullandı.

GSM Birliğinin iddialarına nazaran 5 yıl içerisinde dünyada 1.7 milyar kişinin 5G ağından yararlanacağını belirten Bayat, İnternete bağlı aygıtları (IoT) da katarsak, bu mühlet zarfında 75 milyar aygıtın 5G ağına bağlanacağı iddia ediliyor dedi.

500E YAKIN UZMAN KAZANDIRDIK

Altınbaş Üniversitesinde son 3 yılda 5G, IoT, yapay zeka, siber güvenlik alanlarında verilen dersler ve yapılan akademik çalışmalar ile Türkiyeye 500e yakın uzmanın kazandırıldığını belirten Prof. Dr. Bayat, Öğrencilerimiz çalıştıkları firmalara bu alanlarda öncülük etme bahtı buldular diye konuştu.

Üniversitede, 5G radyo kaynak idaresi ve 5G güvenliği alanlarında doktora seviyesinde bedelli çalışmalar yapıldığı bilgisini veren Prof. Dr. Oğuz Bayat, bu çalışmalar sonucunda 5G güvenlik altyapısında kullanılmak üzere ek bir güvenlik katmanı geliştirildiğini ve aygıtların inançlı bir formda irtibat kurabileceği bir haberleşme modeli tasarlandığını tabir etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ