750 Milyon Dolara Mal Olmuştu: ‘Milyonlarca Turist Gelecek’ Denilerek Açılan Ankapark Tahliye Edilecek

Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark’ın belediyeye bölümüne ait süreçte sona gelindi. Sırf yedi ay hizmet veren ve yasal müddette …

22 Kasım 2020 4 0

Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark’ın belediyeye bölümüne ait süreçte sona gelindi. Sırf yedi ay hizmet veren ve yasal müddette boşaltılmayan tesisin tahliye sürecinin Yenimahalle Kaymakamlığı’nca gerçekleştirileceği öğrenildi.

Vazifesinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) lideri Melih Gökçek’in çılgın projesi Ankapark için işletmeci şirkete tanınan müddet doldu. İnançlı olup olmadığı tartışmaları ile açılan ve ilgi çekmediği için batarak kapısına kilit vurulan tesisin belediyeye zamanına ait sürecin başladığı öğrenildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, Gökçek devrinde 750 milyon dolara mal olan Ankapark’ın ABB’ye bölümü için gün sayıldığı bildirildi. İşletmesi özel bir şirkette bulunan tesisin boşaltılması için şirkete tanınan yasal müddet tamamlandı. Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için Yenimahalle Kamakamlığı’nın tahliye süreçlerinin beklendiği belirtildi.

Yasal müddet doldu

ABB, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar sadece yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın müddeti de evvelki günlerde bitti. 

Şirketin yasal mühlet içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB idaresi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci hususu yeterince tahliye sürecinin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

Ankapark ne olacak?

Edinilen bilgiye nazaran, Ankapark toprağının nasıl değerlendirileceğine yönelik STK’lerin, üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu üzere korunacak.

İlginizi çekebilecek öteki haberler

BENZER KONULAR
YORUM YAZ