ABD Hazine Bakanı Mnuchin: Piyasalar rahat olmalı, bol ölçüde kaynak var

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, katıldığı bir televizyon programında, Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine yönelik kredi programları …

21 Kasım 2020 3 0

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, katıldığı bir televizyon programında, Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine yönelik kredi programları kapsamında kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun Fed’den geri istenmesine ait kararı kıymetlendirdi.

Kararın siyasi bir sıkıntı olmadığını belirten Mnuchin, 800 milyar doları aşkın kaynağın gerektiğinde kullanılabileceğini bildirdi.

Steven Mnuchin, daha fazla şirket tahvili alınmasına gerek olmadığına işaret ederek, insanların piyasalardan büyük ölçüde borç para alabildiğini tabir etti.

Kelam konusu uyuşmazlığa karşın Fed Lideri Jerome Powell ile olumlu bağlantıları olduğunu belirten Mnuchin, Powell’ın kendisinin bu husustaki görüşünü anladığını aktardı.

Mnuchin, finansal piyasaların endişelenmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Piyasalar çok rahat olmalı, kalan bol ölçüde kapasitemiz var.” dedi.

Öte yandan, Mnuchin, Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine karşı yeni bir ekonomik takviye paketi üzerinde gelecek haftalarda Demokratlarla çalışacaklarını da tabir etti.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, dün Fed’den Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine karşı uygulamaya koyulan kredi programları kapsamında kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun iade edilmesini istemişti.

Mnuchin, Fed Lideri Jerome Powell’a gönderdiği mektupta, Fed’in acil kredi programlarından 4’ü için 90 günlük uzatma, 5 programın ise daha evvel belirlenen formda 31 Aralık’ta sona ermesini talep etmişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ