ABD’de Kovid-19 aşısı beklenirken hastane kapasiteleri dolmak üzere

Ülkedeki pandemiyi takip etmek için kurulmuş istekli tertip Kovid İzleme Projesi datalarına nazaran, perşembe günü hastaneye yatışlarda salgının …

22 Kasım 2020 4 0

Ülkedeki pandemiyi takip etmek için kurulmuş istekli tertip Kovid İzleme Projesi datalarına nazaran, perşembe günü hastaneye yatışlarda salgının başından bu yana en yüksek sayı olan 80 bin 700 sayısına ulaşıldı.

Haftanın son günü için yapılan bilgilendirmede ise hastaneye yatışlarda, son 7 günde 74 bin 63 hasta ile, bir evvelki haftaya nazaran yüzde 19,13 artış yaşandığı görüldü.

Johns Hopkins Üniversitesinden alınan datalara nazaran, bugün ülke genelinde 187 bin 833 kişinin Kovid-19 testi müspet çıkarken günlük hadise sayısında yeni bir rekor kırılmış oldu.

Üniversite, bugün Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısının ise 2 bin 15 olduğunu açıkladı.

“HER GÜN 2 BİN 300 KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR”

Washington Üniversitesi Sıhhat Ölçümleri ve Kıymetlendirme Enstitüsünce (IHME) paylaşılan raporda, “18 Aralık tarihine kadar her gün 2 bin 300’den fazla Amerikalı hayatını kaybedebilir.” sözü yer aldı.

Daha evvel, 1 Mart’a kadar toplam 440 bin civarında kişinin Kovid-19 salgınından hayatını kaybedeceği öngörüsünü paylaşan IHME, birebir tarih için bu sayısı 471 bine çıkardığını açıkladı.

Birçok eyalet alarma geçmiş durumda
Süratle yükselen Kovid-19 olaylarının artmasını önlemek emeliyle birçok eyalet kısıtlamaları artırırken birtakım idareler sokağa çıkma yasağı ilan etti.

ABD’de hadise ve vefat sayısının en süratli arttığı Kaliforniya’da Vali Gavin Newsom, bir ay boyunca akşam 10.00 – 05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan ederken New York’ta okullarda tekrar uzaktan eğitime dönüldü.

KUZEY DAKOTA’DA YALNIZCA 187 BOŞ YATAK KALDI

Son 7 günlük olumlu hadise sayısı ABD ortalamasının üzerinde seyreden Ohio eyaletinde de 21 günlük gece sokağa çıkma yasağı başlatılırken nüfus yoğunluğuna nazaran olayların en çok arttığı Kuzey Dakota’daki hastanelerde ise yalnızca 187 boş yatağın kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Ülkedeki ünlük olay sayısı ve Kovid-19 vefatları sıralamasında birinci sırada bulunan Teksas eyaletinde de hastanelerin yüzde 90’ının koronavirüs hastaları tarafından doldurulduğu, yatak kapasitesi ve sıhhat çalışanı konusunda önemli külfet yaşandığı belirtildi.

AŞI ONAY SÜRECİ

Günlük hadiselerin, hastaneye yatışların ve Kovid-19 kaynaklı vefat sayılarının süratli bir sıçrama yaptığı bir vakitte, aşı çalışmasında yüzde 95 muvaffakiyet yakaladıklarını açıklayan Pfizer ve Biontech’in onay için ABD Besin ve İlaç Dairesine (FDA) başvurduğu haberi ülkede gündem oldu.

ABD Sıhhat Bakanı Alex Azar, Pfizer ve Biontech’in FDA onayı için müracaatta bulunmasının değerli bir gelişme olduğunu, Trump idaresinin Warp Speed ​​Operasyonundan General Gustave Perna da aşının onaylanması durumunda yaklaşık 40 milyon dozun süratle dağıtıma hazır olabileceğini söyledi.

FDA onay sürecinin ise birkaç hafta sürebileceği belirtildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ