ABD’de Lise Öğrencisi Türk Kızın Kitabı En Çok Satanlar Listesine Girdi

ABD’nin New Jersey eyaletinde lise eğitimine devam eden Türk kızı Lara Özkan, şimdi 16 yaşında kanser ve obezite ilgisi üzerine yazdığı kitap …

23 Kasım 2020 4 0

ABD’nin New Jersey eyaletinde lise eğitimine devam eden Türk kızı Lara Özkan, şimdi 16 yaşında kanser ve obezite ilgisi üzerine yazdığı kitap, Amazon’da en çok satanlar listesine girmeyi başardı.

“Kaynak sorunu çekince, lise öğrencileri için bir kitap yazmaya karar verdim”

ABD’nin New Jersey eyaletinde lise öğrencisi Lara Özkan’ın yazdığı bilim kitabı Amazon’da en çok satanlar listesine girmeyi başarırken, başarısı eyalet hudutlarını aşan Türk kızı, birçok üniversitenin kendisine tam burslu eğitim teklifinde bulunduğunu, mesleği için en uygun okulda eğitim alıp en kısa vakitte bir bilim insanı olma hayalini gerçekleştirmek istediğini söyledi.

New Jersey’in Bergen kentinde Malatya kökenli ebeveyni ve iki kardeşi ile yaşayan Özkan, şimdi 16 yaşında, kanser ve obezite alakası üzerine yazdığı kitap ile Amazon’da, alanında en çok satan birinci 5 kitap ortasına girmeyi başardı.

New Jersey’in Hackensack semtinde, okuduğu Bergen Bilim ve Teknoloji Akademisi (BCA) Amerika’nın bir numaralı devlet lisesi seçilen ve imtihanla girmeye hak kazandığı okulda lise son sınıf öğrencisi olan Özkan, birden fazla araştırma laboratuvarında kanser araştırmaları grubunda yer alıyor.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 yaşında başlayıp 2 senede bitirdiği “RNA Sırlaması” isimli kitabını yazma nedeni hakkında, “Çalışma yaptığım biyoloji ve veri tahlili hususlarında kaynak derdi çekince, bu alanda başlangıç düzeyindeki lise öğrencileri için bir kitap yazmaya karar verdim.” formunda konuştu.

Amazon’da en çok satanlara girdi

Özkan, “Amazon’da Bio-Medikal Mühendislik ve Bioistatistik alanlarında en çok satanlar listesine girmek doğrusu benim hiç beklemediğim bir şeydi. Yalnızca kaynak maksatlı yazdığım bu kitap beklediğimden fazla ilgi gördü. Bilhassa Bioinformatik profesörlerinden aldığım yorumlar beni çok keyifli etti.” kelamları ile hislerini tabir etti.

Kitabı yazarken hiçbir gelir beklentisi içinde olmadığını belirten Özkan, satıştan toplanan gelirin tamamını Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsüne bağışladığını belirtti.

Şimdi lise son sınıfa giden ve 4.0 tam puan ortalaması ile okulun onur listesinden hiç inmeyen Lara Özkan’ın genç yaşta kitap yazması ve en çok satanlar listesine girmesi bölge yöneticilerinin de takdirini topladı.

Lara’nın yaşadığı bölge olan Bergen’de İlçe Komiseri Tom Sullivan, Türk kızının muvaffakiyetini toplumsal medya hesabında paylaşırken, “16 yaşında kitabı yayınlanmış bir müellif olan Lara Özkan’ın kıssasını duyalım. ‘RNA Sıralaması: Unsurlar ve Bilgi Analizi’ isimli kitabı okuyuculara genetiğin temellerini öğretiyor ve Amazon’un en çok satanları listesinde birinci 5’e girdi. Tebrikler.” sözlerine yer verdi.

ABD’nin en uygun üniversiteleri teklif için sıraya girdi

Erken yaşta yazdığı bilimsel içerikli kitap ve aldığı ödüllerle Amerika’nın en zeki ve başarılı öğrencilerinin kabul edildiği önde gelen üniversitelerden tam burslu eğitim teklifi alan Özkan, âlâ bir üniversitede eğitim alıp bir an evvel insanlığın meselelerine deva bulmak istediğini söyledi.

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında bilim dünyasının çaresizliği, Genetik ve RNA araştırmalarımın insanlık için ne kadar manalı olabileceği konusunda beni ayrıyeten motive etmekte.” diyen Özkan bu bahisteki kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu heyecanımı ve başarımı devam ettirecek bir ortamda bilimsel araştırmalarıma devam etmek, hastalarla yakın bağlantı içerisinde olmak istiyorum. Ayrıyeten hayallerimden birisi de Türkiye’de Amerika ile kontaklı bir laboratuvar kurmak. Bu sayede hem Türkiye’de vakit geçirebileceğimi hem de ABD’de eğitim almak isteyen Türk öğrencilere bir köprü kurabileceğimi düşünüyorum.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ