Ali Babacan’dan Erdoğan’a: ‘Fakirleşmesine sebep olduğunuz milletimize açıklama borçlusunuz’

DEVA Partisi Genel Önderi Ali Babacan, yeni ekonomik ve finansal gelişmeleri DEVA Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında …

20 Kasım 2020 3 0

DEVA Partisi Genel Önderi Ali Babacan, yeni ekonomik ve finansal gelişmeleri DEVA Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında değerlendi. Babacan, yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

Türkiye, dünyada en yüksek siyaset faizi uygulayan ülkelerden biri oldu

Merkez Bankası, dün siyaset faizini %10,25’ten %15’e yükseltti. Yani iki ayda Merkez Bankası’nın siyaset faizi %6,75 artmış oldu. Şu anda Türkiye, dünyada en yüksek siyaset faizi uygulayan ülkelerden birisi oldu.

Merkez Bankası dünkü açıklamasında “Önümüzdeki devranda mali duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm ögeler dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” demiştir.

Çeviri edelim; nakdî sıkılaştırma demek, faizi artırmak demektir. Merkez Bankası diyor ki; “faizi epeyce yükselttim, enflasyon düşene kadar da yüksek tutacağım” diyor. Yani yüksek faiz enflasyonu düşürecek diyor.

‘Yüksek faiz vatana ihanettir’ diyordunuz, artık ne oldu?

Daha birkaç gün öncesine kadar “faiz sebep, enflasyon neticedir” diyen ve dünkü kararla faizin %15’e yükseltilmesine onay veren Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum:

Sayın Erdoğan; siz “vatanı satmak, yüksek faizle, yüksek enflasyonla, makus yönetimle, ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur” dediniz, siz “enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler bilsin” dediniz. Siz, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce “siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz” dediniz.

Fakirleşmesine sebep olduğunuz milletimize de bir açıklama yapmak zorundasınız.

Döviz rezervimiz ‘eksi 39 milyar dolara’ düştü, niçin?

Şayet bugün yıllardır savunduğunuz bu tezin çöktüğü kabul ediliyorsa -ki faiz artırımı bu manaya gelmektedir- niçin bugüne dek bu yanlışta ısrar ettiniz? Niçin paramızı pul ettiniz? Bu milletin alın teriyle yıllardır biriktirdiği 130 milyar doların üzerindeki döviz rezervini iki yılda niçin ve ne uğruna heba ettiniz? Niçin döviz rezervimizi “eksi 39 milyar dolara” düşürdünüz?

En yakın akrabanızla hazinenin borcu iki yılda ikiye katlandı

2018 yılında partili cumhurbaşkanı olarak misyona başlayıp, en yakın akrabanızı iktisat yönetiminin başına getirdiğiniz günden hazinenin borcu iki yılda neredeyse ikiye katlandı. Niçin ülkemizde her üç bireyden birisi işsiz ya da atıl?

Meydanlarda yuhalattığınız, iftira attığınız insanlardan af dileyin

Yıllardır haksızca iftira attığınız, suçladığınız, hakkına girdiğiniz hatta miting meydanlarında yuhalattığınız arkadaşlarımızın hepsinin hakkını teslim etmeniz gerekmiyor mu? Şayet hak, hukuk, kul hakkı kavramları sizin için değerliyse, itham ettiğiniz, yuhalattığınız, rencide ettiğiniz tüm bu insanlardan helallik dilemelisiniz.

Fakirleşmesine sebep olduğunuz milletimize de bir açıklama yapmak zorundasınız. Adeta kibrit çakılıp yakılan 130 milyar dolarlık döviz rezervini, hazinenin 1 trilyon 860 milyar liraya çıkan borcunu, yaşanan tüm kayıpları, mağduriyetleri açıklamak zorundasınız.

Yetki sizde, sorumluluk sizde, vatandaşa açıklama yapın

Bir sefer daha hatırlatıyoruz. Bakan olarak görevlendirdiğiniz akrabanızın ortadan kaybolmasıyla, milletimizin ödediği bu ağır bedelin sorumluluğu buharlaşmaz, ortadan kaybolmaz.

Bu sistemde yetki sizdedir, sorumluluk da sizdedir. Siyasi sorumluluğunuz gereği olarak vatandaşlarımıza bir açıklama borcunuz var.

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı teminat altına alınmalı

DEVA Partisi olarak her vakit vurguladığımız üzere asıl değerli olan, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına hürmet duyulacağının, Banka’nın kararlarına müdahale edilmeyeceğinin ve Banka’nın elindeki araçları hiçbir baskı altında kalmadan kullanabileceğinin ortaya konulmasıdır. Bunun söylemle değil gerekli yasal ve kurumsal düzenlemeler ile garanti altına alınması gerekmektedir.

Son dönemde BDDK ve öteki kurumlar tarafından uygulamaya konulan aktif rasyosu üzere yanlış ve müdahaleci adımların da süratle ve asıllı bir biçimde düzeltilmesi gerekmektedir.

Unutmamak gerekir ki, Merkez Bankası’nın, BDDK’nın ve öteki kurumların atacağı adımlar, lakin bütüncül bir programın kesiti olduklarında ve kurumsal bağımsızlığı sağlayacak kalıcı adımlarla desteklendiğinde, kendilerinden beklenen sonucu verirler.

Türkiye çoklu sistem krizi yaşıyor

Türkiye iktisadında yaşanan sıkıntılar teknik bir sorun olmaktan çıkmıştır. Para ve maliye siyasetlerinin uygunlaştırılması gereklidir. Lakin para ve maliye siyasetleri Türkiye’nin temelli ve yapısal sorunlarını tek başına çözmek için kâfi değildir. Gelinen noktada Türkiye çoklu bir sistem krizi yaşamaktadır. Bu durum adeta birtakım hastalarda görülen çoklu organ yetmezliğine benzemektedir. Partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemindeki tıkanma, hukuk ve kamu yönetim sistemine, oradan da iktisada yansımaktadır. Bu sistem krizi ve makûs yönetim anlayışı giderilmeden teknik revizyonlarla bu ezaları aşmak mümkün değildir.

İktisatta düzgünleşme için topyekûn değişim şart!

DEVA Partisi olarak iktisatta yaşanan sıkıntıların kalıcı bir biçimde çözülebilmesinin lakin topyekûn bir değişim ile mümkün olabileceğine inanıyoruz. Bu kapsamda aşağıdaki adımların atılmasını çok kıymetli görüyoruz:

1. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçilmelidir.

2. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının tam olarak tesis edilmelidir.

3. Kelam özgürlüğünün önündeki maniler kaldırılmalıdır.

4. İnsan hakkı ihlalleri önlenmelidir.

5. İştirakçi ve çoğulcu demokrasi anlayışı hakim kılınmalıdır.

6. Kuralların, kurumsal yönetim anlayışının, ehliyet ve liyakatin hakim olduğu bir kamu yönetimi hayata geçirilmelidir.

7. Devlet müdahalesi yerini adil rekabete; kayırmacılık yerini fırsat eşitliğine; ranta dayalı büyüme yerini verimliliğe dayalı büyümeye; bırakmalıdır.

8. Parti programımızda da yer alan “güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme” stratejisi uygulamaya konulmalıdır.

9. Basiretli para, kur, maliye, borçlanma ve finans siyasetleri kurumsal ve kalıcı hale getirilerek makro ekonomik ve finansal istikrar sürdürülebilir kılınmalıdır.

Ders almayanların ülkeyi ne hale getirdiğini görüyoruz

Sayın Erdoğan “bize ders vermeye kalkmayın” diyerek kulaklarını kapatsa da, ülkemiz için yanlışsız siyasetleri oluşturup dillendirmeye ısrarla devam edeceğiz. Bu bizim toplumsal ve ahlaki sorumluluğumuzun gereğidir. Bu ülke hepimizindir. Ders almayanların ülkeyi ne hale getirdiğini sürekli birlikte görüyoruz.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ