Aliyev: Türkiye ve Rusya’nın iştirakinden memnunuz

Aliyev, temaslarda bulunmak için Azerbaycan’a gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya …

22 Kasım 2020 4 0

Aliyev, temaslarda bulunmak için Azerbaycan’a gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Aliyev, Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için yaptığı operasyondan ve Ermenistan’ın sivillere düzenlediği taarruzlardan bahsetti.

Aliyev, Ermenistan ordusu saflarında yabancı paralı askerlerin savaştığını anımsatarak, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bölgede süreksiz vazifeli Rus askerlerinin bulunmasından memnuniyet duyduklarını söz eden Aliyev, şunları kaydetti:

“Azerbaycan’da, Türkiye’nin Rusya ile kuracağı Ortak Merkez için iki ülke ortasında yürütülen faal müzakereleri de memnuniyetle karşılıyoruz. Bölgede istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi için bunun çok değerli bir öge olduğuna inanıyoruz. Türkiye idaresi ve şahsen Recep Tayyip Erdoğan’a askeri operasyonların durdurulması için ön şartlarının oluşturulmasına katkıları için teşekkür ediyorum. Bizim için dost iki ülke olan Rusya ve Türkiye, ateşkes nezareti ve denetimini gerçekleştirecek. Bu, komşumuz olan iki ülke ortasındaki iş birliğinin güçlendiğini göstermektedir.”

Şoygu da Dağlık Karabağ’da süreksiz vazifeli Rus askerlerinin faaliyeti konusunda bilgi verdi.

Rus askerlerinin bölgede 23 noktada konuşlandığını bildiren Şoygu, kimi ufak çatışmalar dışında ateşkese uyulduğunu aktardı.

Şoygu, Bakü temasları öncesinde Erivan’da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşmüştü.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ