Amasyalı lise öğrencileri model uydu yarışını kazandı

Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin kurduğu SAC05 Model Uydu Kadrosu yarışta büyük muvaffakiyet göstererek 119 grup …

21 Kasım 2020 6 0

Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin kurduğu SAC05 Model Uydu Kadrosu yarışta büyük muvaffakiyet göstererek 119 grup ortasında birinci seçildi. Muvaffakiyetlerini kutlayan öğrencilerin hayalleri ise Türkiye’nin yerli ve ulusal haberleşme uydularının imaliyle kullanımında misyon almak.

NASA tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu müsabakasında geçen yıl Türkiye’ye birincilik kazandıran İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge grubunun organizesinde Türkiye’nin birinci CanSat yarışında gerçek uydu sistemlerinin tasarlanması, üretilmesi ve çalışma prensiplerinin yansıtılması amaçlandı. Yarışa Amasya’dan Yavuz Bülent Yurduseven, Fethi Berke Kurt, Burak Özçelik ve Hakan Barış Pazar katıldı. Öğrenciler, Bilgisayar Öğretmeni Bahadır Özen’in danışmanlığında müsabakanın hazırlıklarını ve uydularının kurulumunu korona virüs (Kovid-19) salgını münasebetiyle meskenden internet üzerinden görüşmelerle gerçekleştirdi. Müsabakanın online olarak düzenlenen finalinde boşluğa bıraktıkları uydunun paraşütle başarılı biçimde iniş yapmasını sağlayan öğrencilerin gayretleri yarış heyeti tarafından takip edildi.

Uzay ve havacılık alanında bilgisayar, yazılım, elektronik ile mekanik temelli mühendislik disiplinlerinin bir ortada kullanıldığı yarış için son günlerdeki denemelerini okul bahçesinde yaptıklarını anlatan grup kaptanı Yavuz Bülent Yurduseven, amaçlarının ileriki yıllarda yerli ve ulusal haberleşme uydusu imaliyle kullanımında misyon almak olduğunu belirtti.

Projenin danışman öğretmeni Bahadır İtina ise yarışa katılmalarına sponsor takviyesi sağlanması münasebetiyle Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Murat Kırlangıç, Vilayet Genel Meclisi Lideri Zeki Eraslan ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ömer Coşkun’a teşekkür etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ