Arazi toplulaştırmada gaye 8.5 milyon hektar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan rapordan yapılan derlemeye nazaran, yaklaşık 28 milyon hektar tarım …

21 Kasım 2020 6 0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan rapordan yapılan derlemeye nazaran, yaklaşık 28 milyon hektar tarım alanının bulunduğu Türkiye’de, verimliliği artırıcı önlemlerin başında arazi toplulaştırması ve sulaması geliyor. Bakanlık, arazi toplulaştırma çalışmalarına büyük değer veriyor. Bu kapsamda 8.2 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları yürütülüyor, 4.48 milyon hektar alanda da tescil süreçleri gerçekleştirildi.

Türkiye’de arazi toplulaştırma çalışmalarının başladığı 1961’den 2002 yılına kadar geçen 41 senede toplam 450 bin hektar, 2003-2019 periyodundaki 17 yılda da yaklaşık 3.77 milyon hektar alanda toplulaştırma tescili tamamlandı.

Bu yıl ise ekim ayı prestijiyle yaklaşık 256 bin hektardaki tescillerle toplamda 4.48 milyon hektar alanda toplulaştırma tescili bitirilmiş oldu. Yıl sonu prestijiyle 541 bin hektarlık bölgede arazi toplulaştırma tescil çalışmasının tamamlanması hedefleniyor. Arazi toplulaştırma ve sulama projeleri birlikte planlanıyor. Böylelikle birbirini tamamlayan iki uygulama birebir anda yürütülerek, hem maliyet hem de tamamlanma müddetinde kıymetli tasarruflar sağlanıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ