BT ve İK ortasında işbirliği gerekliliği her geçen gün artacak

Citrix’e nazaran, bunu gerçekleştirmek için artan operasyonel verimlilik, iş çevikliği ve çalışan refahı ortasındaki istikrara daha fazla vurgu …

20 Kasım 2020 4 0

Citrix’e nazaran, bunu gerçekleştirmek için artan operasyonel verimlilik, iş çevikliği ve çalışan refahı ortasındaki istikrara daha fazla vurgu yaparak eski kalıpların bozulduğu yerlerde daha yeni, daha yararlı süreçlerin yerlerini almasını sağlamak üzere BT ve İK departmanları ortasında daha yüksek seviyede bir iş birliği gerekli olacak. Mevcut global ekonomik ortam, pek çok işletmenin gelişimini kıymetli ölçüde hızlandırarak, şirketleri bu noktaya kadar büyük ölçüde teorik olan çalışma uygulamalarını benimsemeye zorladı. Lakin tıpkı vakitte şirketlere, mevcut pandeminin öbür tarafındaki yeni çalışma dünyasında ayakta kalmak, büyümek ve gelişmek için bir dizi yeni fikir keşfetme fırsatı da tanıyor.

Citrix’e nazaran, İK ve BT ortasındaki bağlantı, muvaffakiyet için ve ayrıyeten, iş operasyonlarında değerli iyileştirmelerin desteklenmesine yardımcı olabilecek temel iş birliği alanlarının belirlenmesi için çok kıymetli. Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) nazaran, iş gücünün yalnızca %5’i yahut yaklaşık 1,7 milyon kişi, 2019’da norm olarak çoğunlukla meskenden çalıştığını bildirdi. Karşılaştırıldığında, bu yılın Nisan ayı sonunda yapılan bir ONS anketinde, ankete katılanların yaklaşık %45’i anketten evvelki hafta meskenden çalıştıklarını bildirdi. Uzaktan çalışan bireylerin sayısındaki bu çok büyük artış, hem çalışanlar hem de işletmeler için bir dizi zorluğu oluşturuyor.

Bu, iş sürekliliğini desteklemek ve yeni iş akışları ortaya çıktıkça ve şirketler yüklü olarak uzaktan bir iş gücüyle çalışmaya alıştıkça, çalışanların refahını yönetmek için hem BT hem de İK’dan iş birliği ve stratejik planlamanın gerekli olduğu manasına geliyor. Yanlışsız yaklaşım ve İK ile BT ortasında her zamankinden daha yüksek seviyede iş birliği, işletmelerin global krizin mevcut zorluklarını ele almalarına, global krizin neden olduğu ekonomik tesirden kurtulmalarına ve farklı bir çalışma kanısının yönlendirdiği yeni bir dünyada gelişmelerine yardımcı olabilir. Hibrit ağlar, meselesiz iş birliği ve entegrasyona imkan tanıyacak kadar inançlı ve esnek olmalıdır. Bulut hizmetleri, gerçek vakitli bilgi ve analitik paylaşımını kolaylaştırmalı, merkezi olmayan karar vermeyi desteklemeli ve ortaklar, müşteriler ve çalışanlar için ilgi cazibeli dijital tecrübeler sunmalı.

Ayrıyeten İK, çalışanların işlerini düzgün bir biçimde yapmaları için muhtaçlık duydukları gerçek araçlara sahip olmalarını, meskenden çalışırken bile iş birliği yapıp etkileşimde bulunabilmelerini ve iş tecrübesi elde etmenin yeni usulünün hem tatmin edici hem de ilgi cazip olmasını sağlamak için stratejik seviyede daha büyük bir rol de üstlenecek.

BT ve İK, bu planlamada temel vazifelere sahip olmalıdır. Artan iş birliği, hem dijital araçların hem de etraflarındaki yeni çalışma süreçlerinin, işletmeleri, değişen iş görünümlerine süratli ve makul reaksiyon verecek formda güçlü bir pozisyona getirmesine yardımcı olacak.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ