Burun estetiğinde yeni devir

Buruna çoklukla dolgu hususu enjekte edilerek yapılan bir süreç olan sıvı rinoplastinin burunda ameliyatsız düzeltme isteyen hastalar tarafından …

20 Kasım 2020 5 0

Buruna çoklukla dolgu hususu enjekte edilerek yapılan bir süreç olan sıvı rinoplastinin burunda ameliyatsız düzeltme isteyen hastalar tarafından son devirlerde sıklıkla talep edildiğini lisana getiren Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Hünkar Batıkhan, “Kesi olmadan burnun halini değiştirmek için günümüzdeki en âlâ metot olan sıvı rinoplasti ile burnunuzdaki tümsekler yumuşatılabilir ve burun ucuna hacim eklenebilir. Sıvı rinoplasti yolu ile burun biçiminde düzeltme yapılmasının yanı sıra burun ucu da kaldırılarak nefes girişinin sağlanması yoluyla nefes alma kalitesini yükseltmek de mümkündür” dedi.

 “DOKTORUN DA OLURU ÖNEMLİ”

Sıvı rinoplasti için uzman tabip tarafından yapılacak muayene sonrasında hastanın burun yapısının bu sürece uygun olup olmadığına karar verilmesi gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Batıkhan, “Bu süreç, ameliyat olmak istemeyen hafif ya da orta problemli hadiselerde uygulanır lakin uzman tabibin onayı dahilinde olması çok değerlidir. Sıvı rinoplasti süreci, daima bir sonuç vermez, 6-12 ay üzere bir mühlet için konfor sağlar. Hiç bir handikabı yoktur ve kişi çabucak olağan hayatına dönebilir. Denize, havuza girebilir, makyaj yapabilir, spora gidebilir” sözlerine yer verdi.

“AMELİYATA MANİ DEĞİL”

Op. Dr. Batıkhan, bu tekniğin sonrasında burun estetiği yapılmasında rastgele bir sakınca olmadığını da kelamlarına ekleyerek, “Bu süreç çoklukla burun estetiği süreci öncesi kişinin nasıl bir sonuç alabileceğini canlı görmesi, deneyimlemesi açısından sıkça tercih ediliyor. Aslında çoklukla dolgu yaptıran hastalarımız elde edilen olumlu sonucu görünce ameliyat olmak ve kalıcı bir konfor elde etmek istiyor. Bu süreçle hem o anda kozmetik manada hastayı rahatlatıyor hem de onu ruhsal olarak ameliyata hazırlamış oluyoruz. Dolgu sürecinden 6-12 ay sonra burun estetiği yapılmasında rastgele bir mani yoktur” diye konuştu.

KİMLER TERCİH EDEBİLİR?

Burnunda estetik açıdan sorun yaşayanlar tarafından daha sık tercih edilen süreçle ilgili Op. Dr. Batıkhan, şu bilgileri verdi: “Genellikle burun sırtının hafif köprülü olduğu, burun ucunun şekillendirilmeye, yükseltilmeye muhtaçlık olduğu hadiselerde tercih ediliyor. Lakin dolgu sürecinin nefes alma kalitesine de yararı var. Birtakım burunlarda, burun ucu düşük olduğu için hava girişi zorlaşıyor. Hava, girişlerde türbülansa uğruyor ve hasta tam nefes alamıyor. Bu süreçle burun tabanına dolgu yapınca burun ucu yükseliyor ve hava girişi rahatladığı için nefes kalitesi de artıyor.”

Hibya Haber Ajansı

BENZER KONULAR
YORUM YAZ