Çocukları sonbahar alerjisinden muhafazanın 7 tesirli yolu

Aylardır dünyayı olduğu üzere ülkemizi de kasıp kavuran Covid-19 pandemi hastalığının gölgesinde girdiğimiz sonbaharda bilhassa alerjik bünyeye …

22 Kasım 2020 8 0

Aylardır dünyayı olduğu üzere ülkemizi de kasıp kavuran Covid-19 pandemi hastalığının gölgesinde girdiğimiz sonbaharda bilhassa alerjik bünyeye sahip çocuğu olan anne babalar farklı bir kaygı yaşıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, sonbaharla birlikte sıcak havalar yerini serin havalara bırakırken, mevsimin değişmesiyle birlikte, tabiatta ve toplumsal hayatta yaşanan farklılıkların çocukların sıhhatini da yakından etkilediğini belirtiyor. Bilhassa alerjik bünyeli çocukların ve ailelerinin sonbaharda artışa geçen alerjik tepkiler nedeniyle büyük zahmetler çekebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Gülbin Bingöl, anne babalara çocuklarını sonbahar alerjisinden muhafazanın 7 tesirli yolunu anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

Bu yıl Covid-19 pandemi hastalığının kaygısıyla girdiğimiz sonbahar, bilhassa alerjik hastalar için başlı başına sıkıntı bir periyot. Sonbaharla bir arada kimi alerjenlerde hasebiyle da alerjik bulgularda artış yaşandığını belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, Amerikan nezle otu poleni üzere kimi polenlerin sonbaharda arttığını ve alerjik hassaslığı olan şahıslarda burun akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı ile gözlerde kızarıklık üzere bulgulara neden olabildiğini söylüyor. Bunun dışında bilhassa mantar sporlarının nemli havalarda ve yağmurlu günlerde havada uzun mühlet kalabildiğini ve alerjik bulguların ortaya çıkmasına yol açabildiğini kaydeden Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Ev dışı ve konut içi küf mantarlarına alerjisi olan çocuklar bu durumdan olumsuz etkileniyor. Yeniden Alerji belirtileri

Alerji geliştiğinde üst ve alt teneffüs yolları ile ilgili bulgular görülebiliyor. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun kaşıntısı, genizde kaşıntı hissi, gözlerde kızarıklık, sulanma üzere sıkıntılar yaşanıyor. Bunların dışında düzelmeyen kuru öksürük, hışıltı, nefes darlığı üzere alt teneffüs yolları ile ilgili bulgular da gözlenebiliyor.

Grip mi? Alerjik tepki mu? 

Prof. Dr. Gülbin Bingöl, sonbaharla birlikte en kıymetli sıkıntılardan birinin viral enfeksiyonlar olduğuna dikkat çekerek şöyle diyor: “Bu yıl Covid-19 enfeksiyonunun da tedirginliği 7’den 70’e herkesi ziyadesiyle huzursuz ederken, çocuklu aileler de çocuklarındaki alerjik tepkilere karşı başka bir kaygı yaşıyor. Sonbaharda bilhassa grip üzere virüsler çok fazla görünüyor. Bu virüslere bağlı grip, nezle üzere bulgularla öksürük ve hırıltı sık yaşanan problemler ortasında yer alıyor. Tüm bu belirtiler alerjide de görünüyor. O nedenle de bu iki hastalığın ayrımına yanlışsız bir halde vararak olması gereken tedaviyi uygulamak gerekiyor. Aksi takdirde çocuğa yanlış ilaçlar verilerek vakit kaybı yaşanıyor.”

Çocuğunuzu sonbahar alerjisine karşı müdafaanın 7 tesirli yolu

1. Konutun nemini azaltın
Bilhassa konutta alerjik çocuk varsa kesinlikle konutun içinde nem oranını azaltmaya yönelik tedbirler alınmalı. Konutta, duvarlarda ve bilhassa banyoda akan, kabaran yerlerin olmamasına, konut içinde çiçek varsa çiçek tabanlarında küf olup olmadığına dikkat edilmeli.

2. Çocuğunuzu tozlu ortamdan uzak tutun
Konut tozu alerjisi olan çocuklarda yatak odasında halı olmamasına, çok fazla eşya, büyük giysi dolabı ve yüklü bir kitaplık olmamasına dikkat edilmeli. Zira bu tip eşyalar ister istemez toz barındırıyor ve alerjileri tetikleyebiliyor. Konutun nizamlı olarak temizlenmesi ve havalandırılması gerekli. Temizleyicilerin tozu yeterli emmesi sağlanmalı, kokulu materyallerden kaçınılmalı. Hayvanlara karşı, hayvan tüylerine karşı alerjisi olan çocuklar, alerjisi saptanan hayvandan uzak durmalı, meskene yeni evcil hayvan alınmamalı. Meskende daha evvelden evcil hayvan varsa yatak odasından uzak tutulmalı.

3. Çocuğunuza dışarıda kesinlikle maske kullandırın
Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Polen alerjisi varlığında alerjik bulgular artabilir. Bu nedenle çocuğun hem Covid-19 enfeksiyonundan hem de polenlerden korunması için maske kullanması koşul. Dışarıdan geldikten sonra el ve yüzün yıkanması çok önemlidir” diyor.

4. Hazır besinler değil, konut yemekleri yedirin
Çocukların katkı unsurlu yiyecekleri ve fast food şeklindeki yiyecekleri tüketmelerine müsaade verilmemeli. Yeniden çocuğunuzun besin alerjisi olup olmadığını kesinlikle gözlemleyin. Alerjik besinlerden uzak tutun. Hazır besinler yerine çocukları konut yemekleri ile beslemeye ihtimam gösterin.

5. Çocuğunuzu sigaralı ortamda bulundurmayın
Çocuğunuzu katiyetle sigara dumanına maruz bırakmayın. Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin, hatta o sırada öbür odada olsa bile çocuğunuzun girme ihtimali olan hiçbir alanda sigara içilmesine müsaade vermeyin.

6. Grip aşısı yaptırın
Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Özellikle astım tanısı olanların grip aşısı yaptırmaları birçok etkenden korunmada tesirli oluyor. Grip aşısının kreşe gidenlere ya da konutta bakılıp kreşe, okula giden kardeşi olan çocuklara, anne babanın kalabalık işyerlerinde (restoran, kuaför, hastane, market gibi) çalışması durumlarında, okula gidecek çocuklara, kronik kalp, akciğer ve diyabet hastalarına, bağışıklık sisteminde yetersizlik yahut baskılanma durumu olanlara, kan hastalıkları tedavisi görenlere yapılması gerekiyor. Ayrıyeten hastanede tedavi görenlere de öneriliyor. Bunların dışında sıhhat çalışanı ve hastane çalışanlarının da grip aşısı yaptırmaları faydalı oluyor. 6 aydan küçük bebeklere ve yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılmamalı. Aşının aktifliği; virüsün antijenik yapısını süratli değiştirmesi nedeniyle lakin yüzde 70-90 seviyesinde. Aşı, hastalığın ağır geçmesini ve komplikasyonlarını önlüyor. Grip virüsü teneffüs yollarında “silia” dediğimiz mikropların ve alerjenlerin uzaklaştırılmasını sağlayan titrek tüylerin hareketini azaltmakta, böylelikle Korona virüsü dahil öbür enfeksiyonların yerleşmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bilhassa risk kümesinin ve dış ortamla teması yüksek kümenin aşılanması önemlidir” diyor.

7. Çocuğunuz için bir alerji uzmanına danışın
Çocuğunuzun alerjik tepkileri varsa “nasılsa geçer” diye beklemeyin. Alerjik hastalıklar ihmale gelmeyeceği üzere, tahlili kolay olabilecekken teşhis ve tedavinin gecikmesiyle ileride çok daha şiddetli bir sürece girmenize neden olabilir. Sonbaharda görülen alerjenlere hassaslığı olan çocuklarda ilaç dozlarının ayarlanması da çok değerli. Kesinlikle alerji uzmanına danışın.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ