Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD EXPO 2020’yi ziyaret etti

Bu yıl ‘Küresel Ticaret Burada’ sloganıyla gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO 2020 bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Türkiye’nin …

20 Kasım 2020 4 0

Bu yıl ‘Küresel Ticaret Burada’ sloganıyla gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO 2020 bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Türkiye’nin birinci hibrit fuarı olma özelliğine sahip olan MÜSİAD EXPO hakkında ayrıntılı bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada fuarın ülke iktisadı için pahasının altını çizdi.

Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD)’ın iki yılda bir düzenlediği Milletlerarası İktisat, Finans ve Ticaret Doruğu MÜSİAD EXPO, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 10 salonda 70 bin metrekarelik alanda gerçekleştiriliyor.

Bu yıl ‘Küresel Ticaret Burada’ sloganıyla gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı.

Türkiye’nin birinci hibrit fuarı olma özelliğine sahip olan fuarı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, fuarla ilgili bilgi aldı.

“Bu süreci fırsata dönüştürmekte kararlıyız”

Paklık, Maske, Aralık kuralına uygun olarak yapılan hibrit fuarın, üretimin, ticaretin, ihracatın, istihdamın aksamadan yürümesi açısından bedeline vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuralları en gerçek formda kıymetlendirerek bu süreci fırsata dönüştürmekte kararlı olduklarının altını çizdi.

Erdoğan ziyareti sırasında yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

“Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi salgınla uğraşta Türkiye müspet tarafta ayrışarak alt yapısının gücünü ortaya koymuştur. İktisatta her kısma dayanaklar sunarak, imkanları seferber ederek, üretimi, ihracatı, ticareti ve istihdamı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu hedefle yola çıkan herkesin yanında olacağız. Bu noktada MÜSİAD’ın kurduğu Karz-ı Hasen fonu kanalıyla niyet durumdaki üyelerini desteklemesinden memnuniyet duyduk.”

Yerli ve milletlerarası girişimcileri harekete geçirerek, üretim ve istihdamda kalıcı sonuçlar doğuracak yatırımların hızlanmasını temin edeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Biz Türkiye’nin gücüne, potansiyeline, geleceğine inanan herkesle birlikte bu yolda yürümeye hazırız” diye konuştu.

Erdoğan, MÜSİAD EXPO’da yaptığı konuşmada hem iktisat siyasetleri tahkim edecek hem demokrasi ve özgürlüklerin çıtasını yükseltecek hem milletin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içinde olduklarının da bilgisini verdi.

Kaan: “Başlattığınız seferberlikte tüm imkan ve gücümüzle varız “

“Pandemi sürecinin hala aktifliğini koruduğu bu günlerde bile, ülkemiz iktisadının ticaret ve yatırım alanlarındaki irtibat lisanı ve köprüsü olmak ismine düzenlediğimiz EXPO, bu yıl yalnızca Pandemi evresindeki en geniş iştirakli fuar olarak değil; birebir vakitte pek çok birincisi gerçekleştirerek de güçlü marka imajını sağlamlaştırdı” diyen MÜSİAD Genel Lideri Abdurrahman Kaan ise,konuşmasını şöyle sürdürdü:

Venezuela’dan Özbekistan’a, Endonezya’dan Almanya’ya kadar pek çok ülkeden stantlı iştirakin sağlandığı fuarımızda; Avrupa, Asya-Pasifik, Avrasya, Afrika ve MENA ülkelerinden ağır talebin olması, ülkemizin yeni evre yatırım siyasetlerine dayanak vermek ismine bizleri yüreklendiriyor. 125 ülkeden 15 bine yakın ziyaretçinin fiziki ve sanal ortamda da milyonlarca iştirakçinin ziyaretleri gerçekleşiyor, üretim-ticaret-yatırım ve istihdam ismine ulusal makro politikalarımızı tazelediğimiz şu günlerde, çorbada bizim de tuzumuzun bulunması ismine bizleri keyifli etmektedir”

Hem makro siyasetler hem de hukukî ıslahatlar ile başta yatırımlar olmak üzere Türkiye’nin üretim ve endüstrileşme gücünün artması, nakdî gücünün hak ettiği çizgiye oturması konusunda elden gelen ne varsa yapacaklarını söyleyen Kaan, “Ekonomisi güçlü olmayan bir ülkenin, öteki alanlardaki kazanımlarını koruyamayacağının şuuruyla, yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı başlattığınız seferberlikte MÜSİAD olarak tüm imkân ve gücümüzle varız” diye konuştu.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ