Erdoğan: Geleceğimizi Avrupa ile Birlikte Kurmayı Tasavvur Ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik olarak bir davette bulundu. Erdoğan, “AB’den bize ayrımcılık yapmamasını, ülkemize yönelik …

22 Kasım 2020 5 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik olarak bir davette bulundu. Erdoğan, “AB’den bize ayrımcılık yapmamasını, ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını istiyoruz. Kendimizi öbür yerlerde değil Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüntü konferans yöntemiyle AK Parti 7. Olağan Kütahya, Afyon, Batman ve Siirt Vilayet Kongreleri’ne katıldı.

Kelamlarına “Ülkemizde pek çok faaliyete sınırlama getirildi. Siyasi parti kongreleri için ise rastgele bir pürüz bulunmuyor. Buna karşın salgınla uğraşa takviye vermek için önümüzdeki haftadan itibaren kongreleri erteliyoruz” diye başlayan Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve Türkiye’nin dış siyasetiyle ilgili olarak değerlendirmelerde de bulunduğu açıklamalarına şöyle devam etti:

 • “Okulundan farklı kalan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın neler hissettiğini biliyoruz. İnşallah vatandaşlarımızın önlemlere uymasıyla bugünleri geride bırakacağız. Milletimizin takviyesi ile bu yeni dalgayı da kırdığında aydınlık bir gelecek başlayacak.

 • İşi azalan ve büsbütün duran esnafımızın, sanatkarımızın, işletmelerimizin buralarda çalışan insanlarımızın tıpkı halde buralardan hizmet alan vatandaşlarımızın badirelerini çok düzgün biliyoruz. Okulundan farklı kalan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlarımızın neler hissettiğini anlıyoruz. Adeta bağrımıza taş basarak bu formüllere başvurmak mecburiyetinde kalıyoruz.

‘Aydınlık bir gelecek bizi bekliyor’

 • Türkiye salgın sürecini nispeten olumlu ayrışmayla geçirmiş ülkelerden biridir. Milletimizin takviyesi ve hassasiyetiyle bu yeni dalgayı da kırdığımızda önümüzde aydınlık bir gelecek bizi bekliyor.

 • Islahatlarda yeni bir devri başlatıyoruz. Tüzel altyapımızı geliştirerek, ekonomimizin temellerini güçlendirerek, istihdamı artırarak salgın sonrası tekrar şekillenecek dünyada kendimize düzgün bir yer edinmekte kararlıyız.

 • Cumhur ittifakıyla kurduğumuz yeni idare sistemini ıslahatlarla daha da güçlendirerek ülkemizi 2023 amaçlarıyla kesinlikle buluşturacağız.

‘Biz yalnızca milletimizin hizmetkarlığına talibiz’

 • Kurulduğumuz günden beri biz yalnızca Allah’ın yardımına güvenerek yol yürümüş, uğraşa girmiş, zaferler kazanmış bir partiyiz. Önümüzdeki devir içinde yeniden tek desteğimiz milletimizdir, milletimizden alacağımız dayanaktır.

 • Sizlerden kendi kentinizde hiçbir istisna olmaksızın tüm vatandaşlarımıza ulaşarak bugüne kadar yaptıklarımızı ve gelecekte nasıl bir Türkiye tasavvur ettiğimizi anlatmanızı istiyorum.

 • Böylesine kutlu bir dava asla senlik-benlik hengamesine, şahsi hesaplara, kibre, tembelliğe yer olamaz. Kendini partisinin ve halkın üzerinde gören kişinin sonu hüsrandır. Biz yalnızca milletimizin hizmetkarlığına talibiz.

‘Doğu Akdeniz’de bizi hapsetmeye çalıştılar’

 • Kongrelerimizi demokrasi şölenlerine çeviriyoruz. Kuruluşundan bugüne teşkilatlarımızda vazife almış tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

 • Türkiye’nin 2003 yılından itibaren başlayan büyük adımlarını, tüm manilere karşın maksatlarına ulaştırdık. Demokrasi ve kalkınma gayretimizin önünde set kuramayacaklarını görenler son 7 yıldır ellerinden geleni alana sürdüler. Terör örgütlerinden darbecilere kadar herkesi kullandılar. Biz tuzakları birer birer boşa çıkardıkça, kimi vakit sinsice, kimi vakit pervasızca yeni oyunlarla karşımıza çıktılar. Bu akınlara karşılığı da içerde birliğimizi güçlendirerek, dışarda diplomatik ve askeri gücümüzü ortaya koyarak verdik.

 • Bizi bir terör koridoruyla kuşatmaya çalıştılar. Harekatlarımızla bu zinciri kırdık. Doğu Akdeniz’de bizi hapsetmeye çalıştılar, bu uğraşı de akamete uğrattık. Libya’da darbecileri bilhassa kullanarak bir öteki oyunun içine girdiler, orada da heveslerini kursakta bıraktık. Kafkasya’da 30 yıllık acıları sona erdirecek bir zaferin sevincini yaşadık.

 • Milletimize söyleyecek hiçbir kelamı, projesi, vizyonu olmayanları bir ortaya getirerek siyaset mühendisliğine giriştiler. İnşallah bunda da başarılı olamayacaklar. Biz tüm zorluklara karşın, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her karışıyla ülkemizi geliştirme, büyütme, güçlendirme, zenginleştirme uğraşımızda yeni bir devir başlattık.

‘Kendimizi öteki yerlerde değil Avrupa’da görüyoruz’

 • Gayemiz ne içeride ne dışarıda kimseyle arbede etmek değildir. Müttefiklerimizle daha güçlü iş birliği halinde olmak istiyoruz. AB’den bize ayrımcılık yapmamasını, ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını istiyoruz. Kendimizi öbür yerlerde değil Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz. ABD ile uzun ve yakın müttefiklik münasebetlerimizi faal olarak kullanmak isteğindeyiz. Rusya ve İran üzere esaslı tarihlerimizin bulunduğu ülkeleri asla gözardı edemeyiz. İslam alemi ve Türk dünyası ile derin bağlarımız var. Hiç kimsenin bu fotoğraf içinde Türkiye’yi tamamı palavra argümanlarla tehdit etmeye hakkı yoktur. 

 • Bize bir adım gelene 3-5 adım gitmekten hiçbir vakit çekinmedik, bundan sonra da birebir içtenlikle çabalarımızı sürdüreceğiz. 18 yıldır nasıl bu kararlılıkla çalışmışsak önümüzdeki devirde de birebir kararlılıkla çalışmakta devam edeceğiz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ