Fransa ve Almanya’dan Sonra Artık de Hollanda: Dava Ocakları’nın Avrupa Birliği Çapında Yasaklanması İsteniyor

Hollanda iki ülke üzere ayrıca Ülkü Ocakları’nın AB’nin yaptırımlar listesine alınmasını talep etti. İktidar ve muhalefet partilerinin ortak …

21 Kasım 2020 7 0

Hollanda iki ülke üzere ayrıca Ülkü Ocakları’nın AB’nin yaptırımlar listesine alınmasını talep etti. İktidar ve muhalefet partilerinin ortak teklifiyle parlamento gündemine gelen ve ilk onayı alan önerge, hükümet tarafından incelendikten sonra bir kere daha oylanacak.

Hollanda’da hükümet ortağı üç parti ile muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) tarafından ortaklaşa verilen önerge, 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 147 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

Önergeye yalnızca Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği DENK (Düşün) Partisi dayanak vermedi.

Fransa’nın İdeal Ocakları’nın faaliyetlerini yasaklamasından sonra, Başbakan Mark Rutte’nin başkanı olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) milletvekili Bente Becker, misal bir kararın Hollanda’da alınmasını gündeme getirdi.

VVD milletvekilinin teklifine, hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) ile Demokratlar 66 (D66) ile muhalefetteki Sosyalist Parti de dayanak verdi.

“Aşırı sağcı ve milliyetçi bir haraket”

İktidar ve muhalefete mensup 4 parti tarafından ortakalaşa hazırlanan önergede, yıllardır Hollanda’da faaliyette olan ve “Bozkurtlar” olarak bilinen İdeal Ocakları’nın, çok sağcı ve milliyetçi bir haraket olduğu belirtildi.

Önergede, Bozkurtlar’ın, “Hollanda toplumunda önemli tansiyona neden olduğu ve nüfus kümelerini birbirine düşürdüğü” savunuldu.

Bu nedenle, İdeal Ocakları’nın faaliyetlerinin yasaklanması ve Avrupa yaptırım listesine alınmasının mümkün olup olmadığının araştırılması istendi.

Artık ne olacak?

Hollanda Temsilciler Meclisi’nin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen teklif, Toplumsal İşler ve İstihdam Bakanlığı tarafından incelenecek.

Daha sonra, İdeal Ocakları’nın yasaklanması ve Avrupa yaptırımlar listesine alınmasına ait teklif, Hollanda Temsilciler Meclisi Genel Heyeti’nde tekrar oylanacak.

Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerden dayanak gören DENK Partisi Arnhem Vilayet Lideri Yıldırım Usta, meclisin İdeal Ocakları ile ilgili kararına sert reaksiyon gösterdi.

Mahallî kanal Omroep Gelderland’a nazaran Usta, meclis çoğunluğu tarafından kabul edilen önerge için, “İğrenç bir seçim söylemi. Demokratik pahalar, seçim kazanımı için satışa çıkarılıyor” yorumunu yaptı.

Hollanda’da “Türk aykırısı hislerin altın çağını yaşadığını” savunan Usta, “Modern bir engizisyonda, resmi olarak var olmayan bir kuruluşu yasaklayarak, “Türkofobik cadı avına devam edildiğini” öne sürdü.

Hollanda’da, Mart ayında genel seçimler yapılacak.

Fransa’dan sonra, Almanya’da da hükümet ortağı Hıristiyan Birlik partileri ve Toplumsal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Hür Demokratlar ve Yeşiller Partisi, Dava Ocakları’nın faaliyetlerinin yasaklanmasına ait ortak öneriyi, parlamento gündemine taşıdılar.

Önerge sahibi partiler, meclis çoğunluğunu elinde bulunduruyor.

BBC Türkçe

Ayrıyeten bakınız

BENZER KONULAR
YORUM YAZ