Fransa’da tartışmalara sebep olan yasa tasarısı kabul edildi

Mecliste 17 Kasım’dan bu yana görüşülen tasarının, vazifedeki güvenlik güçlerinin yüzü yahut kimliğinin yayımlanmasını yasaklayan 24. hususuna 24 …

21 Kasım 2020 4 0

Mecliste 17 Kasım’dan bu yana görüşülen tasarının, vazifedeki güvenlik güçlerinin yüzü yahut kimliğinin yayımlanmasını yasaklayan 24. hususuna 24 milletvekili ret, 146 milletvekili kabul oyu kullandı.

Yasağa uymayanlara 1 yıl mahpus ve 45 bin avroya kadar para cezası öngören yasa tasarısı, basın özgürlüğünü kısıtlayacağı, polis şiddetini artıracağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Tasarı birebir vakitte güvenlik güçlerine misyon sırasında kameralar kullanarak insanları izleme, şovlarda “drone” kameralar kullanma yetkisi veriyor.

Ulusal Mecliste kabul edilen tartışmalı 24. husus, Senatodan da geçerse son bir defa daha parlamentonun onayına sunulacak.

POLİS ŞİDDETİNE KAPI ARALAYABİLİR

Öte yandan Fransa Ombudsmanı Claire Hedonn, gereksiz olarak nitelediği ve polis ile jandarmanın potansiyel hudutlarını aşmaları ve şiddet uygulamalarına yol açacağını belirttiği tasarının geri çekilmesi davetinde bulundu.

Ayrıyeten Paris’teki Trocadéro Meydanı’nda yarın gazeteci örgütleri ile sendikaların ve insan hakları tertiplerinin davetiyle güvenlik yasa tasarısının protesto edileceği şov düzenlenecek.

Paris’te 17 Kasım’da Ulusal Meclisin yakınında kelam konusu yasa tasarısına karşı düzenlenen protestolarda biber gazıyla şova müdahale eden polis ikisi gazeteci 33 kişiyi gözaltına almıştı.

Ülkede ve milletlerarası toplulukta yükselen reaksiyonlar üzerine Paris
idaresi, güvenlik güçlerinin imgelerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik maddesine, basın özgürlüğünü garanti altına alan unsur eklenebileceğini bildirmişti.

BASIN KURULUŞLARINDAN REAKSİYON

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in “gösterileri takip eden gazetecilerin valilikten akreditasyon yaptırması gerektiği” açıklaması üzerine, Fransa resmi haber ajansı AFP ile Le Monde, Le Point, Mediapart, Le Figaro ve BFM TV üzere ülkenin önde gelen medya kuruluşları şovların takibini yapacak basın mensupları için akreditasyon başvurusu yapmayacaklarına ait ortak açıklama yayımlamıştı.

Fransa’da sarı yeleklilerin şovlarında ve emeklilik ıslahatına karşı yapılan aksiyonlarda polisin protestoculara karşı kullandığı şiddetin görüntülenerek toplumsal medyada paylaşılmasının akabinde polisler hakkında soruşturmalar açılmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ