Hollandalı Gazeteci, AB Savunma Bakanları’nın Saklı Zoom Toplantısına Daldı: ‘Polisler Gelmeden Çıksan Yeterli Olur’

AB Savunma Bakanları’nın online olarak düzenlediği tepe memleketler arası basının gündemine oturdu. Bakanlar görüşmeleri sürdürdüğü sırada …

23 Kasım 2020 2 0

AB Savunma Bakanları’nın online olarak düzenlediği tepe memleketler arası basının gündemine oturdu. Bakanlar görüşmeleri sürdürdüğü sırada Hollandalı bir gazeteci toplantının ortasına daldı. 

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanda olduğu üzere diplomatik toplantılar da Zoom üzere platformlarda online olarak yapılmaya başlandı. Ancak kritik bilgilerin paylaşıldığı bu toplantıların inançlı olup olmadığı tartışmalarını alevlendirecek bir olay yaşandı.

AB ülkelerinin Savunma Bakanları, dün AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in başkanlığında bir toplantı düzenledi. 

Lakin toplantının davetsiz bir konuğu vardı. Hollandalı RTL Televizyonu muhabiri Daniel Verlaan, bakanlar görüşmeye devam ettiği sırada toplantının ortasına daldı.

Şifre ve erişim adresini Hollandalı Bakan paylaşmış

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter’da paylaştığı fotoğrafta görülen bir kağıtta, bilinmeyen toplantının erişim adresi ile 6 haneli şifresinin 5 harfi de görülüyordu.

Verlaan, deneme yoluyla sonuncu sayısı da bularak savunma bakanları toplantısına girmeyi başardı ve bir anda ekranda belirdi. 

Evvel büyük bir şaşkınlık sonra gülüşmelerin yaşandığı o anlarda Borrell ve Verlaan’ın diyaloğu dikkat çekti.

“Gizli bir konferansın içine daldığının farkında mısın?”

Borrell, “Gizli bir konferansın içine daldığının farkında mısın? Bunun kriminal bir cürüm olduğunu biliyorsun değil mi? Polisler gelmeden çıksan uygun olur” dedi. 

 Borrell’in kelamlarını gülerek karşılayan Verlaan ise, “Evet, özür dilerim. Ben Hollanda’dan bir gazeteciyim. Konferansınızı böldüğüm için üzgünüm” dedikten sonra oturumdan ayrıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ