İkinci Dalganın Birinci Kısıtlamaları Devreye Girdi: Sokağa Çıkma Yasağı ise Yarın Başlayacak

Salgın nedeniyle alınan yeni önlemler bu akşam 20:00 prestijiyle devreye girdi. AVM, market, berber, kuaför ve hoşluk merkezleri için …

20 Kasım 2020 4 0

Salgın nedeniyle alınan yeni önlemler bu akşam 20:00 prestijiyle devreye girdi. AVM, market, berber, kuaför ve hoşluk merkezleri için kısıtlamalar başladı. Sokağa çıkma kısıtlaması ise yarın akşam başlayacak. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan sokağa çıkma sınırlamasına ait bir hatırlatmada bulunarak yasağın cumartesi saat 20.00’den pazar saat 10.00’a, pazar günü ise akşam saat 20.00’den pazartesi saat 05.00’e kadar uygulanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yeni önlemler, saat 20.00’den prestiji ile başladı.

Buna nazaran;

  • Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve hoşluk merkezleri, saat 20.00 prestiji ile kapandı. Bu yerler yarından itibaren her gün 10.00-20.00 saatlerinde hizmete açık olacak.

  • AVM içindekiler dahil restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya üzere yeme ­içme yerleri de 10.00-20.00 saatleri ortasında yalnızca paket servis veya “gel­-al” biçiminde hizmet verecek.

  • Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. eserleri üreten ve satan iş yerleri yalnızca bu eserlerin satışını sabah 08.00’den itibaren gel-al biçiminde yapabilecek.

  • Kısıtlamadan, yerleşim alanında bulunmamak kaydıyla kara yolları kenarında yer alan ve kentler ortası toplu ulaşım ve lojistik emelli araçlara hizmet veren kimi dinlenme tesislerindeki yeme içme yerleri muaf olacak.

  • 20.00 prestiji ile sinema salonları da yıl sonuna kadar kapalı olacak.

  • Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı alanların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalacak.

Bakan Koca: Sokak kısıtlaması yarın başlıyor

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. 

Sınırlamanın yarın başlayacağını kaydeden Bakan Koca, “Cumartesi saat 20.00’den pazar sabah 10.00’a kadar. Pazar günü ise akşam 20.00’den pazartesi sabah 05.00’e kadar. Zarurî önlemlere istekli önlemlerle takviye olmanızı bekliyoruz. Kendinize ek kısıtlar koyarsanız, seviniriz” tabirlerini kullandı.

Turistlere ve set çalışanlarına sokağa çıkma yasağı yok

İçişleri Bakanlığı, baş karışıklığına neden olan kısıtlama nedeniyle yaptığı bilgilendirmede turistlere ve reklam-dizi kesimi çalışanlarına sokağa çıkma yasağı olmadığını duyurmuştu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

BENZER KONULAR
YORUM YAZ