İnançlı alışverişin birinci adımı iade süreçlerini okumak

Şimşek, tüketicilerin eskisine nazaran daha şuurlu olmakla birlikte hala büyük bir çoğunluğunun şuurlu olmadığını kıymetle vurgulayarak …

20 Kasım 2020 5 0

Şimşek, tüketicilerin eskisine nazaran daha şuurlu olmakla birlikte hala büyük bir çoğunluğunun şuurlu olmadığını kıymetle vurgulayarak, tüketicinin alışveriş yapılan satıcının ya da hizmet sağlayıcısının beyanlarını mutlak gerçek kabul edip hak arama yoluna çok başvurmadığının altını çizdi. 

“Tüketici şayet haksızlığa uğradığını düşünüyorsa, satıcının beyanlarına bakmadan hak arama mercilerine başvurmalıdır.” Diyen Kakıcı Şimşek, Tüketici Kanunu hakkında kıymetli bilgiler verdi. 

“Pandemi ile birlikte beşerler karantinada kaldılar, meskenlerinde daha çok vakit geçirmeye başladılar ve gereksinimlerini dışarıdan fiziken almaktansa internet üzerinden temin etmeyi tercih ettiler. Bu da internet üzerinden alışverişi artırdı. Evvelce internet üzerinden alışverişler bu kadar yaygın olmadığından insanlarda bir çekince kelam konusuydu fakat günümüzde, bilhassa pandemiden sonra beşerler bu dehşetlerini aştılar. 

Satıcı tüketicinin tercih ettiği talebi yerine getirmekle hükümlüdür 

En sık rastlanılan örnek, tüketicinin aldığı malın tıpkı olmaması ve taşıması gereken özellikleri taşımaması. Yani ayıplı olması durumunda; tüketici satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek kontrattan dönebilir, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteyebilir. Çok bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ilişkin olmak üzere satılanın fiyatsız onarılmasını isteyebilir, imkân varsa satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteyebilir. Bu bahsedilenler kanunda seçimlik hak olarak tanımlanmıştır hasebiyle tüketici içlerinden birini seçebilir. Satıcı ise tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. 

Hizmet sağlayıcının bağlantı bilgilerinin varlığı denetim edilmeli

Aracı hizmet sağlayıcı ya da hizmet sağlayıcılardan alışverişlerde alışveriş yaptıkları hizmet sağlayıcının irtibat bilgilerinin varlığını, adreslerini ve kurumsal kimliklerini denetim etmelidir. Hizmet sağlayıcı tarafından açıkça aydınlatılmalıdırlar. Sipariş verilirken yaygın olarak ödeme sayfasında aydınlatma metinleri bulunmaktadır. Aydınlatma metinlerinde eser iade ve öbür bilgilere ulaşabileceklerdir. Karar bulunmayan hallerde genel kararlar sayesinde tüketiciler korunmaya devam etmektedir. Hizmet sağlayıcının kim olduğunu, adresini ve eser teslimat ve iade süreçlerini okuyabiliyor olmaları inançlı alışverişin birinci adımlarındandır. Bu bilgileri barındıran ortamlardan alışveriş yapmak muhtemel bir ihtilafta muhatap alınacak kişinin tespitinde değerlidir ve tüketicileri süratle tahlile ulaştırır. 

Tüketici Hakem Heyetine başvurulabilir 

Tüketiciler mağduriyetlerinin akabinde tüzel haklarını kullanacağı ihtarını firmalara yapmalılar. Akabinde tüketici hakem heyetine başvurmaları yerinde olacaktır. 18 Mart 2020 tarihi itibariyle vatandaşlarımızın kalabalık ortamlardan kaçınmalarına imkan sağlayan elektronik ortam üzerinden müracaat imkânı getirilmiştir. Elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden TÜBİS aracılığıyla da (https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi) gerçekleştirebileceklerdir. 

Online alışveriş arttıkça kanunda muhafazalar artıyor

Tüketici hakları basitçe tüketiciyi koruyan haklardır zira genelde tüketici kendisinden daha büyük ve güçlü satıcılarla muhatap olmakta ve onlar karşısında zayıf kalmaktadır. Münasebetiyle kanun tarafından korunmaları ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Genel olarak kanun, tüketici süreçlerinde tüketiciyi müdafaa refleksi içerisindedir. Mevzuat Mal – hizmet alımı, kontratlardaki geçersiz kurallar ya da genel süreç koşuları konuları ve daha birçok alanda muhafaza sağlamaktadır.  Online alışverişlerin artmasıyla birlikte kanundaki açıklar, eksiklikler de ortaya çıkacaktır ve bununla birlikte kanunda çeşitli değişiklikler ve eklemeler yapılarak bu eksiklikler giderilecektir. Bu sebeple biraz daha beklemek ve kronik sıkıntıları tespit etmek gerekir. Yeniden tüketici kanundaki boşluklar, borçlar kanunu kıyasen uygulanarak giderilmeye çalışılacaktır. 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ