İnternetteki oyunlarda çocukları bekleyen tehlike

Ankara’da 13 yaşında bir çocuk konutuna gelen arkadaşını bilgisayar oyunu yüzünden çıkan arbedede çekiçle öldürdü. Sanal dünyadan çocukların …

21 Kasım 2020 8 0

Ankara’da 13 yaşında bir çocuk konutuna gelen arkadaşını bilgisayar oyunu yüzünden çıkan arbedede çekiçle öldürdü. Sanal dünyadan çocukların makûs etkilendiğini söyleyen Ünal, aileleri savaş ve şiddet içerikli oyunlar konusunda uyararak, yapılması gerekenleri anlattı.

SANAL DÜNYADAKİ ÖLÜMSÜZLÜĞÜ GERÇEKMİŞ ÜZERE ALGILIYORLAR

Çocukların dijital oyunlarla çok fazla iç içe olduğunu o nedenle de kendi dünyalarını da o hale getirdiklerini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ünal, Sanal oyunlarda nasıl ki ölümsüzlük varsa kendilerini de o denli görüyorlar. Oyunda diğerine vurmak, onu öldürmek hata kabul edilmiyorsa, gerçek hayatta da o denli olduğunu düşünüyorlar. Çocuklar sanal dünyadan berbat etkileniyor yorumunda bulundu.

OYUNLARI İKAZLARI OKUMADAN BİLGİSAYARLARINA İNDİRİYORLAR

Bilgisayarlarına oyun indirirken ihtarları okumadan direkt kabul ettiklerini böylelikle karşı tarafa her türlü bilgiye erişim hakkı sağladıklarını lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Ünal, Günümüzde gençlerin büyük bir kısmı siber uzaya cep telefonlarından, tablet ve bilgisayarından giriyor. Aşikâr uygulama ve oyunları sistemlerine dahil ediyorlar. Dahil ederken de muhakkak ihtarlar var, bu ikazları okumuyorlar. Böylelikle karşı tarafa rehberlerine, imgelerine, kameralarına, mikrofonlarına erişim hakkı veriyorlar. Çocuklar farkında olmadan hem kendilerinin hem de tıpkı bilgi sistemini paylaşan ailelerinin ortak bilgilerini makûs hedefli bireylerle paylaşabiliyor diye konuştu.

BU BİLGİLER TOPLU HÜCUMLARDA KULLANILABİLİR

Niyeti makûs olan şahısların bu bilgileri toplu taarruzlarda kullanabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Naci Ünal, Yani zombi bilgisayar haline getirebilirler. İnsanların haberi olmadan bir devlet kuruluşuna, diğer bir ülkeye yapılan akında rol alabilirler lakin haberleri olmadan bu yapılır. Araştırıldığı vakit onların bilgi sistemlerine ulaşılır. Bilgisayara fidye maksatlı yazılım yüklenebilir. Aşikâr ölçüde paralar karşılığında bilgisayarlar şifrelendiği için bu şifrelerin kırılması için para isteyebilirler. Birtakım programlar yardımıyla çocuğun psikolojisini makus etkileyip kendilerine yahut Ankarada olduğu üzere etraflarına ziyan vermesine sebep olabilirler tabirlerini kullandı.

AİLELERE TAVSİYELER

Çocuklarla sağlıklı ve inanca dayalı münasebet kurmak gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ünal, Aileler çocuklarıyla mutlak suretle irtibat kanallarını açık tutmalıdır. Çocuk bilgisayarına rastgele bir programı indirirken ailesine düşürt bir halde bunu söylemesi lazım. Ailelerin de bu programları araştırıp çocuğa ziyan verip vermeyeceğini saptayıp, buna nazaran de tedbirler almaları lazım. Çocukları aydınlatıp, ikna etmeleri gerekiyor dedi.

ARTIK ÇOCUKLAR TEKNOLOJİNİN İÇİNE DOĞUYOR

Siber güvenlik farkındalığının oluşturulmasının büyük kıymet taşıdığını aktaran Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Naci Ünal, Zira bu çocuklar teknolojinin içinde doğuyor, sonradan öğrenmediler. Günümüzde 3 yaşındaki çocuklar cep telefonları sayesinde siber uzayda fink atıyor. Biz evvelden bahçede oynardık artık çocuklarla bilgisayarla bir odadan başkasına bağlanıyor. Siber uzayda davranış şuurunun oluşturulması, siber güvenlik farkındalığın oluşturulması ve nasıl ki İstanbul koşullarında bir sarsıntı planımız var her ailenin siber güvenlik planının olması bunu da aktif bir halde kullanması gerekiyor diye konuştu.

KIRILMIŞ PROGRAMLARA DİKKAT

Gençlerin dünyayı bilgisayar oyunu üzere gördüklerini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Ünal, Çocukların bir kısmı bu oyunları parasını ödeyip, indiriyor. Lakin bir kısmı kırılmış programlar üzerinden oyunlara ulaşıyor. Kırılmış programlar da arkadaşlar ortasında paylaşılarak gittiği için hem ziyanlı yazılımlara bilgi sistemlerini açık hale getiriyorlar hem de kendi yaşlarının üzerinde birtakım oyunlardan makus istikamette etkilenerek gerçek dünyayı bilgisayar oyunu üzere görüp en yakınındaki arkadaşına dahi bu türlü hunharca ziyan verecek hale geliyorlar sözlerini kulandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ