İsrailli bilim insanları duyurdu: Yaşlanmayı bilakis çevirdik

İsrailli bilim insanlarından “yaşlanmayı aksine çevirdik” açıklaması geldi. Bilim insanları biyolojik yaşlanma sürecini bilakis çevirmek için …

22 Kasım 2020 4 0

İsrailli bilim insanlarından “yaşlanmayı aksine çevirdik” açıklaması geldi. Bilim insanları biyolojik yaşlanma sürecini bilakis çevirmek için gerçekleştirdikleri çalışmada 64 yaşın üzerindeki 35 yetişkin kullanıldığını açıkladı.

Shamir Tıp Merkezi ile Tel Aviv Üniversitesi’nde yer alan  araştırmacılar, biyolojik yaşlanmanın iki ana göstergesini, yani telomer uzunluğunu ve yaşlanan hücre birikimini bilakis çevirmek için bir çeşit oksijen tedavisi kullandı.

İnsan vücudu yaşlandıkça telomerlerin uzunluğu kısalıyor.  Eski ve arızalı yaşlanmış hücrelerin sayısında ise artış yaşanıyor.

SAF OKSİJENLE KALDILAR

Gerçekleştirilen klinik araştırma, Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) ismi verilen yolun, yaşlanma sürecinin bu iki karakteristik özelliğinin bozulmasını önleyip önleyemeyeceğini anlamaya çalışıldığı tabir edildi.

Araştırma için hazır bulunan denekler basınçlı bir odaya yerleştirildi. Üç ay boyunca haftada 5 gün olmak üzere günde 90 dakika boyunca saf oksijene maruz bırakıldı.

YAŞLANMIŞ HÜCRELER AZALDI

Araştırmanın sonunda bilim insanları, katılımcılarım telomerlerinin uzunluğunun ortalama yüzde 20 oranında arttığını ve yaşlanmış hücrelerinin yüzde 37’ye kadar azaldığını bildirdi.

Araştırmacıların belirttiğine nazaran bu, vücutlarının hücresel düzeyinin 25 yıl öncesine muadil.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki tıp fakültesiyle Sagol School of Neuroscience’da (Sagol Nörobilim Okulu) profesör Shai Efrati bahisle yaptığı açıklamada, “Telomer kısalması, yaşlanmanın biyolojisinin kutsal kasesi olarak görüldüğü için, telomer uzamasını sağlama umuduyla birçok farmakolojik ve çevresel müdahale geniş ölçüde araştırılmaktadır. Önemli bir gelişme, bilim topluluğuna, yaşlanmanın hakikaten de temel hücresel biyolojik düzeyde maksat alınıp bilakis çevrilebileceği konusunda yeni bir anlayışın temelini sunuyor.” dedi. 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ