İstanbul Merkezli 7 Vilayette Fetö Operasyonu: 40 Gözaltı

İstanbul merkezli 7 vilayette Emniyet ve MİT’in ortak düzenlediği FETÖ operasyonlarında 40 kişi gözaltına alındı, çok sayıda örgütsel döküman …

23 Kasım 2020 1 0

İstanbul merkezli 7 vilayette Emniyet ve MİT’in ortak düzenlediği FETÖ operasyonlarında 40 kişi gözaltına alındı, çok sayıda örgütsel döküman ele geçirildi.

İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Kabahatleriyle Çaba Şube Müdürlüğü ve MİT İstanbul Bölge Başkanlığı vazifelileri, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) şimdiki “Üniversite Talebe Yapılanmasına” yönelik ortak çalışma yaptı. Yapılan çalışmalarda farklı vilayetlerden İstanbul’a üniversite okumak için gelen öğrencilerin İstanbul’a birinci geldiklerinde örgüt tarafından otogar ve havalimanlarında karşılandığı ve öğrencilerin örgüte ilişkin konutlara yönlendirildiği tespit edildi. Bunun üzerine gruplar başlattıkları teknik ve fiziki takiplerin sonucu örgütün şimdiki “Üniversite Talebe Yapılanması”ndan sorumlu 8 kuşkulu ve bu şüphelilere bağlı örgüt öğrenci konutlarında kalan üniversite öğrencilerini belirledi.

İSTANBUL MERKEZLİ 7 VİLAYETTE OPERASYON

MİT ve Emniyet takımları öğrencilerden sorumlu olduğu belirlenen şüphelilerden kimilerinin FETÖ Silahlı Terör Örgütü soruşturmaları kapsamında firari olduğu ve bu vakte kadar yakalanmamaları için “Gaybubet” evlerinde saklandıklarının ortaya çıkması üzerine operasyon için harekete geçti. Şüphelilerin yakalanması için 13 Kasım Cuma günü İstanbul merkezli 7 vilayette operasyon başlatan ekipler 28 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı.

İKİNCİ OPERASYON

Grupların düzenlediği birinci operasyonda gözaltına alınan 28 şüpheliden 5’i faal pişmanlık kararlarından faydalandı. Pişmanlık kararlarından faydalanan itirafçıların bilgileri doğrultusunda bugün ikinci operasyon düzenleyen MİT ve Emniyet grupları 12 şüpheliyi daha gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzeme ve örgütsel doküman ele geçirildi. Emniyete götürülen şüphelilerin buradaki süreçlerinin sürdüğü öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BENZER KONULAR
YORUM YAZ