İsveç’te Türk asıllı subay kayboldu

İsveç Silahlı Kuvvetlerin resmi internet sayfasında yayımlanan kayıp ilanında, Deniz Arda’nın perşembe gününden sonra “esrarengiz bir biçimde …

22 Kasım 2020 4 0

İsveç Silahlı Kuvvetlerin resmi internet sayfasında yayımlanan kayıp ilanında, Deniz Arda’nın perşembe gününden sonra “esrarengiz bir biçimde kaybolduğu” belirtildi.

Deniz Arda’nın babası Yüksel Arda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun perşembe günü Stockholm’ün Nacka bölgesinde 80 km’lik bir koşuya çıkacağını bildiklerini, daha sonra oğlundan haber alınamadığını kaydetti.

Oğlunun özel yetiştirilmiş bir komando olduğunu anlatan Arda, “Oğlum Stockholm’de Deniz Kuvvetlerine ilişkin bir askeri okulun müdürüydü. Pazar günü İsveç’in kuzeyinde bir kasabaya 50 askerle gidip eğitim verecekti. Askeri uçak 50 bireyle kelam konusu kasabaya gitmiş. Benim oğlum uçakta bulunmayınca askeriye beni arayarak haber verdi.” ifadelerini kullandı.

Oğlunun en son perşembe günü görüldüğünü vurgulayan Arda, “Oğlum perşembe günü Stockholm’de bir spor salonunda idman yapmış daha sonra 80 km’lik bir koşuya çıkacakmış. Spor salonundan çıkış imgesi var, ondan sonra hiç bir iz bulunmuyor. Konutunda, cep telefonu, kimliği ve koşuya çıkmak için hazırladığı sırt çantası masasında duruyor.” dedi.

Son üç gündür askeriyenin ve sivil toplum kuruluşlarının her yerde oğlunu aradığının altını çizen Arda, “Stockholm’deki polisten oğlumun meskeninin yakınında bulunan bölgelerinin güvenlik kameralarının taranmasını istedim. Eleman eksikliği nedeniyle bu isteğimi reddettiler. Son üç gündür askeriye ve sivil ögeler oğlumun beklenen koşuya çıktığı bölgeye ağırlaşarak arama yapıyor.” şeklinde konuştu.

Oğlunun İsveç Silahlı Kuvvetlerinde farklı vazifeleri de bulunduğunu hatırlatan Arda, “İsveç’e rastgele bir hücum sırasında ülkede savunma silahlarını harekete geçirecek 3 kıymetli subaydan biriydi. Oğlumun da bulunduğu bu üç subay güvenlik nedeniyle birebir anda uçağa bindirilip ya da farklı bir vazifeye gönderilemezdi. İnşallah kısa müddette hoş bir haber almak istiyoruz.” sözlerine yer verdi. 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ