‘Kanal İstanbul Türkiye projesidir’

Muhalefetin “Çok şükür Kanal İstanbul’dan vazgeçtiniz, hiç kelam etmiyorsunuz. Çok da uygun yapıyorsunuz. Dokuz yıldır buraya her Ulaştırma …

21 Kasım 2020 7 0

Muhalefetin “Çok şükür Kanal İstanbul’dan vazgeçtiniz, hiç kelam etmiyorsunuz. Çok da uygun yapıyorsunuz. Dokuz yıldır buraya her Ulaştırma Bakanı geldiğinde Kanal İstanbul’u yapacağız, yapacağız, diye sunumlarına fotoğraflarını koyardı” kelamlarına Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi sadece İstanbul değil bir Türkiye projesidir” dedi. Haydarpaşa Garı’nın kullanılmaması şikayetlerine ise Karaismailoğlu, “Haydarpaşa Garı, eski Türkiye’de kaldı. Yeni Türkiye’de Marmaray var” karşılığını verdi.

TRAFİK YÜKÜ AZALIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, bakanlık bütçe görüşmelerinde Kanal İstanbul’un bir yıkım projesi olduğunu belirterek, “ÇED raporlarında Boğaz’ın trafik yükünün arttığı münasebet gösteriliyor. Lakin Denizcilik Genel Müdürlüğü bilgileri bu durumu yalanlıyor. Tam aksine Boğaz trafiği 2007-2019 yılları ortasında yüzde 27 oranında azalmış. 2006-2018 ortasında tankerlerin sayısı yüzde 15,4; genel kargo gemilerinin sayısı yüzde 41.8 azalmış. Bu bilgiler gelecekte bir ulaştırma sorununun Boğaz’da yaşanmayacağını ortaya koyuyor Münasebetiyle Kanal İstanbul bir ulaşım projesi değil, bir emlak projesidir” dedi.

Emecan, kamu özel iştiraki (KOİ) projelerini de eleştirirek, ihalelerin davet yöntemiyle yapılarak daima tıpkı müteahhitlerin çağrıldığını, garantilerin döviz cinsi verilerek gelecekte kamu borcunu meçhul kıldığını söyledi. Avrasya Tüneli ve üçüncü köprüden kâfi sayıda araç geçmediği için 2017-2019 devrinde 2 milyar TL’nin üzerinde garanti ödemesi yapıldığını belirten Emecan, 130 milyar dolarlık bu projelerin kamulaştırılması gerektiğini belirtti. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da bakan Karaismailoğlu’na “Şükür ki Kanal İstanbul’u ne dillendirdiniz ne sunumunuza koydunuz. Demek ki bu yanlıştan dönmüşsünüz. Bu mevzuda size teşekkür ediyorum” dedi. Yeterli Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta da “Kanal İstanbul Projesi, çok şükür vazgeçtiniz, ban artık onu o denli anlıyorum. Aslında Türkiye’nin bu türlü bir projeyi hayata geçirecek ekonomik durumu da yok” dedi.

Karaismailoğlu, Haydarpaşa Garı’nın kullanılmaması hasebiyle gelen şikayete “Haydarpaşa Garı, eski Türkiye’de kaldı. Yeni Türkiye’de Marmaray var. Marmaray’a Sirkeci’den Kadıköy’e, Ayrılıkçeşme’ye 5 dakikada gidebiliyorsunuz. Ayrılıkçeşme’den Kadıköy Kartal sınırına binip Pendik Tavşantepe’ye kadar gidebiliyorsunuz. Pendik Tavşantepe’den önümüzdeki yıl Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar ulaşabileceksiniz. Hardarpaşa Garı’nda arkeolojik hafriyatlar, Konsey kontrolünde devam ediyor. Arkeolojik kazıların bitmesiyle burayı İstanbul’un hizmetine müze olarak sunacağız.” Karaismailoğlu, bölgede Kazlıçeşme-Sirkeci ortasında düşük kapasiteli toplu taşıma aracıyla bu sınırın kullanımını vatandaşın kullanımına açılacağını da duyurdu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ