KKTC’de Saner hükümet kurma misyonunu Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP …

22 Kasım 2020 4 0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Lider Vekili Ersan Saner, vazifesi iade etti.

Saner’in hükümeti kurma vazifesini, Cumhurbaşkanlığı makamında iade etmesinin akabinde Tatar, yaptığı konuşmada, üzgün olduğunu tabir ederek, hükümetin en kısa müddette kurulması tarafında bir beklentinin olduğunu söyledi.

Tatar, “Meclis ve milletvekilleri halka hizmet için vardır. Bana nazaran, şu anda bir hükümet kurulabilmesi için bir yer vardı. Neden kurulamadığının değerlendirmesini herkes bilahare yapacaktır.” dedi.

KKTC Cumhuriyet Meclisinde bütçenin görüşülmesi gerektiğini kaydeden Tatar, yıl başından önce bütçenin Meclis’ten geçmesi gerektiğini tabir etti.

Tatar, bugün bir kıymetlendirme yapacağını ve sürecin nasıl yürütüleceği konusunda karar vereceğini belirtti.

Saner de Meclis’te temsil edilen tüm partilerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini lakin rastgele bir çoğunluğa ulaşacak sayıyı bulamadıkları için misyonu iade ettiklerini söyledi.

Ülkenin acil bir hükümete gereksinimi bulunduğunun ortada olduğuna dikkati çeken Saner, Kıbrıs Türk demokrasisinin önünü açmanın en zorunlu misyonları olduğunu vurguladı.

Saner, UBP olarak ne vakit gereksinim duyulursa misyona hazır olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın, yeni hükümet kurma misyonunu Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Lideri Tufan Erhürman’a vermesi bekleniyor.

SANER VAZİFESİ 7 KASIM’DA ALMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tatar, 7 Kasım’da hükümeti kurma misyonunu Saner’e vermişti.

KKTC’nin 36. hükümetini kurma vazifesini alan Saner’in Anayasa gereği 15 gün içinde hükümeti oluşturması, aksi halde misyonu iade etmesi gerekiyordu.

Saner, 7 Kasım’dan bu yana KKTC Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen CTP, Halkın Partisi (HP), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Yine Doğuş Partisi (YDP) temsilcileriyle yeni bir hükümet kurmak için temaslarda bulunmuş lakin bir sonuca varamamıştı.

KKTC’de 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için 26 milletvekilinin dayanağı gerekiyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ