Koronavirüs hastalarında tesirli mi? DSÖ’den çok değerli ‘Remdesivir’ açıklaması

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, “Remdesivir, şiddetli Kovid-19 hadiseleri için potansiyel tesirli bir tedavi prosedürü olarak dünya çapında …

21 Kasım 2020 6 0

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, “Remdesivir, şiddetli Kovid-19 hadiseleri için potansiyel tesirli bir tedavi prosedürü olarak dünya çapında ilgi gördü ve hastanede hastaları tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Lakin klinik uygulamadaki rolü belirsizliğini koruyordu.”ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, DSÖ’nün Kovid-19 tanısı konmuş 7 bin hastaya dayandırdığı 4 farklı araştırma sonucuna nazaran, ilacın Kovid-19 teşhisiyle hastaneye yatırılanlara tavsiye edilmediği, hastaların ne kadar hasta olduklarına bakılmaksızın, hayatta kalmalarına ve teneffüs muhtaçlığına yardımcı olduğuna dair de hiçbir ispat bulunamadığı kaydedildi.

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 16 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Remdesivir” isimli antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Kovid-19 kaynaklı vefatlar ve hastanede kalış müddetleri üzerinde çok az tesiri olduğunun yahut hiç tesiri olmadığının ortaya çıktığını belirtmişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ