Macron’dan küstah Türkiye açıklaması!

Macron, Jeune Afrique gazetesine verdiği demeçte, Afrikalıların sömürge periyodu nedeniyle kendilerine olan kızgınlığından Türkiye ve Rusya’yı …

20 Kasım 2020 4 0

Macron, Jeune Afrique gazetesine verdiği demeçte, Afrikalıların sömürge periyodu nedeniyle kendilerine olan kızgınlığından Türkiye ve Rusya’yı sorumlu tuttu.

Barkhane Operasyonu ile ilgili gelecek aylarda yeni kararlar alacağını vurgulayan Macron, “(Afrikalı) Ortaklarımızın Fransa’nın yanlarında kalmalarını istediklerini açık biçimde tekrar söylemelerine gereksinimim var.” tabirlerini kullandı. Macron, gelecek yıl Ruanda’ya gitmeyi umduğunu aktardı.

“Sömürge devri sonrası kızgınlıkla ilgili, bazen Afrikalı önderler ancak bilhassa Rusya ve Türkiye üzere yabancı güçler tarafından uygulanan strateji var. Saf olmamak lazım.” görüşünü paylaşan Macron, bunlara ses verenlerin, görüntüler yapanların ve Fransızca yayın yapan medyalarda yer alanların birçoğunun Rusya yahut Türkiye tarafından maaş aldığını argüman etti.

Macron, karikatürlerle ilgili sözlerinin Müslüman Kardeşler ve Türkiye tarafından çarpıtıldığını ve bunun Sahra Altı Afrika dahil kamuoyunun görüşünü etkilediğini argüman etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ