Metin Hara hâkim karşısında: ‘Sufi nefes’ ile ayda 15-20 bin lira kazanıyormuş!

21 Kasım 2020 3 0

‘Suçlamalardan ötürü yaralandığını’ söyleyen Hara, “Benim tekniğim, Sufi Nefes formunda anılmaktadır. Aparatsız, yan etkisiz ve bilimsel olarak tesiri olan bir tekniktir” tezinde bulundu. Hara, aylık gelirinin 15-20 bin lira olduğunu söyledi.

Brezilyalı model Adriana Lima ile yaşadığı beraberlikle gündeme gelen Metin Hara’nın ‘diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek yahut tabip unvanını takınmak’ hatasından 5 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 16’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada hakkında bir evvelki celse zorla getirme kararı çıkarılan tutuksuz sanık Metin Hara ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada tutuksuz sanık Metin Hara muharrir, aylık gelirinin 15-20 bin lira olduğunu kaydetti.

‘BENİ YARALADI’

Fizyoterapi lisansına sahip olduğunu öne süren sanık Hara, savunmasında şu tabirleri kullandı:

“1219 sayılı kanunun 13’üncü unsurunda fizyoterapistlerin yapabilecekleri düzenlenmiştir. Hastalık durumu dışında da yapabilecekleri şeyler vardır. Benim tekniğim, Sufi Nefes biçiminde anılmaktadır. Aparatsız, yan etkisiz ve bilimsel olarak tesiri olan bir tekniktir. Sufi Nefesi hastalığı uygunlaştırmak değil, uygunluk halini arttırmaktır. Etkinliklerimizde, her iştirakçiden tıbbi müdahale yerine geçmediğine dair ıslak imzalı evrak alınmaktadır. Benzeri hususlarda aktiflik yapan insanların birçok kanun ihlali yaptığını görmüşken, bu türlü bir durum içinde olmam beni yaralamıştır.”

‘DÜŞÜNCE GÜCÜYLE KİLİNİN PERFORMANSI ARTIRILABİLİR’

Mesleğinin zedelendiğini tabir Hara, “Basında diploması yok, işyeri mühürlendi halinde çıkan haberler mesleğimi önemli manada zedelemiştir. Kendimi güç uzmanı olarak tanıtmam, bu açık ve net. Tedavi savında bulunmadım lakin güzellik halini anlatabilirim. Niyet gücüyle kişinin motivasyonu ve performansı arttırılabilir. Çapa’daki birçok tabiple yayınlara çıktım. Hiçbiri konuştuklarım konusunda ihtarda bulunmadı. Yalnızca, hakkımda magazinsel haberler çıktığında kendimi burada buldum 14 yıldır yaptığım meslekte” dedi.

Mahkemeye yazılı savunmasını da sunan Hara, hakkında kararın açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) kabul ettiğini, kendisi için cezai kısımdan çok mesleksel ve etik kısımların kıymetli olduğunu kaydetti.

‘GÖKHAN KIRDAR İLE ÇALIŞIYORDU’

Sanık Hara’nın avukatı Serdar Öktem ise “Müvekkilin işyeri hiçbir vakit mühürlenmemiştir. Bu kadar kalabalık seminerlere giren kişinin tamamlayıcı tıptan bahsetmesi hayatın olağan akışı ile uyuşmamaktadır. İşyerinde Gökhan Kırdar isimli müzisyen çalışıyordu. Masal okuyucular ve yogacılar çalışıyordu. Bu şahısların tıp eğitimi vermediği aslında baştan anlaşılıyor” dedi.

Sanığın savunmasına karşı beyanda bulunmak için müddet talep eden Beşiktaş Kaymakamlığı vekili sanığa, ‘Herhangi bir alanda doktora yaptınız mı?’ dedi. Sanık, doktora yapmadığını söyledi.

Beşiktaş Kaymakamlığı avukatının beyanını hazırlaması için mühlet talebini kabul eden mahkeme, gelecek celse şahit dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

DİĞER GALERİLER
YORUM YAZ