Norveçlilerin pandemi devrini rahat geçirmesinin sırrı morina balık yağı mı?

Norveç yaklaşık 1 yıldır dünyayı tesiri altına alan Covid 19 salgınından en az etkilenen ülkelerin başında geliyor. ECDC sayılarına nazaran …

20 Kasım 2020 4 0

Norveç yaklaşık 1 yıldır dünyayı tesiri altına alan Covid 19 salgınından en az etkilenen ülkelerin başında geliyor. ECDC sayılarına nazaran Pandemi mühletince 1 milyonluk nüfus başına düşen olay sayısı 5.011, vefat sayısı ise 54 olan Norveç, bu alanda Avrupa ülkeleri ortasında son sırada yer alıyor. Norveç’in Covid 19’la uğraş sürecinde gösterdiği bu muvaffakiyet, bilim insanlarının da ilgisini çekmiş durumda. Norveçlilerin günlük beslenme alışkanlıklarını inceleyen bilim insanları, virüse karşı direnç sistemi oluşturabilecek besinler üzerine Norveç tarihinin en büyük klinik çalışmalarından birini hayata geçiriyor. Oslo Üniversitesi Hastanesi tarafından 70.000 kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen araştırmadan gelen birinci bulgular, Norveç’te kullanımı çok yaygın olan Morina Balık Yağının içerisindeki Omega 3, A ve D vitaminlerinin bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği için Covid 19 virüsüne karşı bedene direnç sağlıyor olabileceğini gösteriyor.

Araştırmanın başındaki Oslo Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arne Soraas yaptığı açıklamada, araştırmadan gelen birinci bulguların nizamlı Morina Balık Yağı kullanan şahısların Covid 19’a yakalanma riskinin daha az olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Soraas, ‘Bunun sebebi başlı başına Morina Balık Yağı kullanımı mı, yoksa balık yağı kullanan bireylerin sağlıklı bir ömür stiline sahip olması da bu sonuçta tesirli mi?’ Bu soruya net bir karşılık verebilmek için klinik çalışmanın tüm süratiyle sürdüğünü belirtti. 70.000 iştirakçiyle çift-kör, randomize, plasebo denetimli yapılan araştırmanın basın toplantısında konuşan Norveç Sıhhat Bakanlığı Yönetici Yardımcısı Espen Rostrup Nakstad, bu çalışmanın Covid 19’la savaşan tüm dünya toplumları için çok değerli sonuçlar ortaya koyacağını ve Covid 19’la çaba sürecine değerli katkılar sağlayacağını belirtti. 

Espen Rostrup Nakstad

Morina Balık Yağı Nedir?

Morina Balık Yağı, dünyada Cod Liver Oil olarak da bilinen, doğal ekosistemi Kuzey Atlantik Denizi olan Morina Balıklarının karaciğerinden elde edilen bir balık yağı çeşididir. İçerisindeki Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA ile doğal A ve D vitaminlerinin, hastalıklara karşı bedene direnç kazandırması sebebiyle yüzyıllardır Norveç halkı tarafından sistemli olarak tüketildiği bilinmektedir. O denli ki Norveç Devleti’nin 1932 yılında çocukların sağlıklı gelişimi için okullarda verilmek üzere resmi olarak duyurduğu Oslo Kahvaltısı; süt, ekmek, meyve ve Morina Balık Yağından oluşmaktaydı. İkinci dünya savaşı yıllarında Norveç halkına karne ile dağıtılan Morina Balık Yağı, 1930 yılından bu yana Norveç Beslenme Kurulu tarafından önerilen tek besin desteği olarak biliniyor. Günümüzdeyse Norveçliler için her gün balık yağı kullanımı adeta bir ömür biçimi halini almıştır. 

*Rakamlar ECDC European Centre for Disease Prevention and Control (Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi) bilgilerinden alınmıştır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ