Oxford Üniversitesi’nden müjdeli koronavirüs haberi! En az 6 ay boyunca…

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans …

20 Kasım 2020 4 0

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans usulüyle kuruluşun salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi. Dünya genelinde son 4 haftada salgının birinci 6 ayından daha fazla Kovid-19 olayı bildirildiğine dikkati çeken Ghebreyesus, Avrupa ve Kuzey Amerika’da hastane ve ağır bakım ünitelerinin büsbütün dolduğu yahut dolmak üzere olduğu ikazında bulundu.

“GÜZEL HABERLER DE VAR”

Ghebreyesus, Kovid-19 aşı çalışmalarına ait hoş haberler de geldiğini belirterek, “Bu da bize salgını sona erdirme umudu veriyor. Bu vakit zarfında yayılım zincirlerini kırmak ve hayat kurtarmak için sahip olduğumuz mevcut araçları kullanmaya devam etmeliyiz.” sözünü kullandı.

İngiltere’de sıhhat çalışanları üzerinde yapılan bir araştırmada, Kovid-19 testi müspet çıkan hadiselerin en az 6 ay boyunca hastalığa tekrar yakalanma olasılıklarının çok düşük olduğunun ortaya konmasıyla ilgili bir soruyu ise DSÖ Acil Durumlar Programı Yöneticisi Mike Ryan ve DSÖ’nün Kovid-19’a karşı gayret takımı başkanı Maria Van Kerkhove cevapladı.

Araştırma sonucunun hoş bir haber olduğunu belirten Ryan, araştırmanın insanlardaki bağışıklık düzeyini anlamak açısından kıymetli olduğunu vurguladı.

Ryan, “Bu potansiyel olarak değerli bir haber. Beklenen müdafaa olduğunu bildiğimiz süreyi uzatıyor. Umarım bu mühlet daha da uzar. Bunun bir sonu olabileceğini biliyoruz. Birebir vakitte aşı açısından da bize umut veriyor. Aşıya da benzeri bağışıklık yansıları görmeye başlarsak, daha uzun müddetli müdafaa ümit edebiliriz.” dedi.

Kerkhove ise kelam konusu araştırma sonucundan memnuniyet duyduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bu, çok uygun ve umut verici bir haber ve başka çalışmaların da sonuçlarını da doğrulayan çok güzel bir haber. Artık bu antikor yansısının (yanıtının) kalıcı olduğunu ve aylarca sürdüğünü görüyoruz. Bu bireyleri daha uzun bir mühlet takip etmemiz gerekiyor, böylelikle bu antikorların ne kadar müddet dayanacağını belirleyebiliriz. Lakin bu uygun haber.”

OXFORD ÜNİVERSİTESİ’NDEN MÜJDELİ HABER

İngiltere’de Oxford Üniversitesinin sıhhat çalışanları üzerinde yaptığı bir araştırmada, Kovid-19 testi müspet çıkan olayların en az 6 ay boyunca hastalığa tekrar yakalanma olasılıklarının çok düşük olduğu ortaya kondu.

Üniversiteden yapılan açıklamada, çalışmanın nisan ve kasım ortasında 30 haftalık bir devri kapsadığı ve 12 bin sıhhat çalışanı üzerinde gerçekleştirildiği kaydedildi. Araştırmada, 30 hafta içerisinde, antikor geliştirmemiş 11 bin 52 sıhhat çalışanının 89’unda Kovid-19 virüsünün semptomlarla birlikte görüldüğü, bedeni antikor oluşturmuş 1246 kişinin ise bu mühlet içerisinde hastalığa tekrar yakalanmadığının görüldüğü paylaşıldı.

“BU NİTEKİM ÇOK ÂLÂ BİR HABER”

Oxford Üniversitesi Nuffield Nüfus Sıhhati Kısmında araştırmacı Prof. David Eyre, araştırmaya ait, “Bu hakikaten yeterli bir haber, Kovid-19’u müspet çıkan birden fazla insanın en azından kısa vadede tekrar hastalığa yakalanmayacağından emin olabiliriz.” dedi.
Eyre, antikorun müdafaasının tam olarak ne kadar sürdüğünü ve virüs tekrar bulaştığında şiddetinin ne olacağını görmek için üzerinde araştırma yapılan sıhhat çalışanlarını takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ