PCR Testinde Yüksek Fiyat Tartışması: Bakan Koca Yalanladı, Fatih Altaylı ‘Ekstremi Gösterebilirim’ Dedi

Sıhhat Bakanı Koca, kurucusu olduğu hastanenin de ortalarında bulunduğu özel hastanelerde, PCR testinin bakanlık genelgesinde belirlenen 250 TL …

20 Kasım 2020 4 0

Sıhhat Bakanı Koca, kurucusu olduğu hastanenin de ortalarında bulunduğu özel hastanelerde, PCR testinin bakanlık genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazlaya yapıldığı tezlerini yalanladı. Fakat vatandaşların hastanelerden aldığı faturalar Koca’yı desteklemiyor. Gazeteci Fatih Altaylı da PCR testinin özel hastaneler için tavan fiyatının 250 lira olarak belirlenmesine rağmen daha yüksek fiyat alındığı tezinin yanlışsız olduğunu yazdı. “Test yaptırdım. Ödemesini şahsen yaptım. 500 TL” diyen Altaylı, Sıhhat Bakanı Koca’ya evrakını gösterebileceğini söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda evvelki gün görüşülen Sıhhat Bakanlığı bütçesinde PCR testi tartışması yaşandı. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un “Geçen hafta sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira ortasında fiyat verildi” demesi üzerine Sıhhat Bakanı Koca “Yalan söylüyorsun” dedi.

Bulut’un “Aradık, kaydı var. 350 liradan 250 liraya düştüğü anda daha evvel 350 lira verenlerin parasını iade edecek mi etmeyecek mi bu hastaneler?” sorusuna Koca yeniden “Yalan söylüyorsun” karşılığını verdi.

CHP’li Bulut, daha sonra Twitter hesabından “Hepsini tek tek not ediyoruz” diyerek vatandaşlardan faturalarını göndermelerini istedi.

Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden alınmış bir fatura

Cumhuriyet’in haberine nazaran Burhanettin Bulut’un soru önergesinin akabinde fiyatlar genelgede belirlenen 250 TL’ye düşürüldü. 

Bunun üzerine çok sayıda vatandaş kendilerinden alınan fazla fiyatın iadesiyle ilgili şikâyet sürecini de başlattı. 

Bulut, genelgeye rağmen PCR testi tavan fiyatını 250 TL’nin üzerinde belirleyen özel hastanelerin haksız çıkar sağladığına işaret ederek, “Vatandaşlar, cebinden çıkan fazla parayı geri almak için özel hastanelere başvurduğunda, hastaneler kapı duvar. Koca da özel hastanelerle tıpkı hali sergiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Fatih Altaylı da bugünkü köşesinde test için 500 TL ödediğini belirtmiş ve “Bakan Koca’ya ekstremi gösterebilirim” demişti

Altaylı, Habertürk’teki yazısında, şunları yazmıştı:

“Sağlık Bakanı Koca, COVİD 19 tespiti için tavan fiyatın 250 TL olduğunu söyledikten sonra muhalefetten kimi vekiller bu testin birtakım özel sıhhat kuruluşlarında daha değerliye yapıldığı argümanını ortaya attı.

Bakan Koca da bu iddiayı ortaya atanları “yalancılıkla” suçladı.

Sayın Bakan Fahrettin Koca’ya söyleyeyim.

Geçen hafta Formula 1’deki görevim nedeniyle İstanbul’daki bir özel hastanede COVID 19 için PCR testi yaptırdım.

Ödemesini de şahsen yaptım.

Tam 500 TL.

Yani muhalefete inanmıyorsa ben kendisine kredi kartı ekstremi gösterebilirim.”

Bu haberler de ilginizi çekebilir

BENZER KONULAR
YORUM YAZ