Pfizer/BioNTech aşısının fiyatı aşikâr oldu

Reuters’in Avrupa Birliği (AB) ile aşı şirketleri ortasındaki görüşmelerde yer alan bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, AB, 225 milyon …

20 Kasım 2020 4 0

Reuters’in Avrupa Birliği (AB) ile aşı şirketleri ortasındaki görüşmelerde yer alan bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, AB, 225 milyon doz aşı için doz başına Pfizer ve BionTech’e 10 avro (11.84 dolar) ödemeyi kabul etti.

Şirketlerin tek doz için belirlediği 12 Avro’dan indirim yaptıkları kaydedildi.

AB yetkilisi, AB’nin Pfizer-BioNTech ve CureVac tarafından geliştirilen yüz milyonlarca aşı adayını garantiye altına almak için 10 milyar dolardan fazla ödeme yapabileceğini söyledi.

Yetkili, bunun 200 milyon doz için 3,1 milyar Avro’ya (3,7 milyar dolar) varan bir toplam fiyat manasına geleceğini; muahede kapsamında 100 milyon doz aşı daha satın alınırsa toplam bedelin 4,65 milyar Avro’ya yükseleceğini söyledi.

Mutabakat, şirketlerin aşıyı ABD’ye satması durumunda AB’ye tazminat verilmesini de öngörüyor.

AŞI TÜRKİYE’DE FİYATLI Mİ OLACAK?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı televizyon programında, koronavirüs aşısıyla ilgili “Büyük oranda pandemi dönemindeki bu aşılar da fiyatsız yapılacaktır. Türkiye’de yüzde 99.9 fiyatsız olur” tabirlerini kullanmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ