Pfizer’den Yeni Korona Aşısı Açıklaması: Beklenenden Evvel Kullanıma Sunulabilir

Bilim insanları Hasret Türeci ile Uğur Şahin’in başında bulunduğu Almanya merkezli BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs …

23 Kasım 2020 3 0

Bilim insanları Hasret Türeci ile Uğur Şahin’in başında bulunduğu Almanya merkezli BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 25 Aralık’tan evvel Covid-19’a karşı kullanımına sunulabileceği belirtildi.

Merkezi Amsterdam’da bulunan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından, Aralık ayı başlarında BioNTech-Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen aşılara süreksiz ruhsat verilebileceği açıklanmıştı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran, ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’in Hollanda tıbbi sorumlusu Marc Kaptein, 25 Aralık’taki Noel Bayramı öncesi koronavirüs aşısına başlanmasının büyük olasılıkla mümkün olacağını açıkladı.

‘Senaryonun gerçeğe dönüşmesi gitgide daha mümkün hale geliyor’

Hollanda Televizyonu’nda (NOS) yayınlanan Haber Saati (Nieuwsuur) programına konuşan Kaptein, 25-26 Aralık’ta kutlanan Hıristiyanların en değerli dini bayramı olan Noel’den evvel aşılamaya başlamanın, şirketin en büyük hayali olduğunu söyledi.

Pfizer’in, bunu hırs haline getirdiğini vurgulayan Kapitein, “Bu senaryonun gerçeğe dönüşmesi gitgide daha muhtemel hale geliyor. Bu çok âlâ bir haber” dedi.

‘Eksi 70 derecede tutulmasına gerek yok’

Hollandalı yetkili, BioNTech – Pfizer tarafından geliştirilen aşıyı eksi 70 derecede tutacak donduruculara da gerek olmadığını belirtti. Kapitein’e nazaran, aşıların eksi 70 dercede saklanması zaruriliği, gerçekte daha az sorun teşkil edecek.

Aşının çözülmesinden itibaren 5 gün boyunca buzdolabında saklanabileceğini söyleyen Pfizer yetkilisi, “Hayat kurtaran bir ilacı kim 5 gün bekletir? Sanırım saatler içinde hepsi kullanılır” diye konuştu.

Patenti yayınlamayacaklar

Kapitein’e nazaran, Pfizer, aşıya gereğinden fazla talep gelse bile, patenti yayınlamayacak. Şirkete, üretimi arttırmak için lisans vermesi istikametinde eleştiriler var. Ancak ABD’li firma, bunun mantıklı olup olmadığını sorguluyor.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa İlaç Ajansı’nın, Pfizer ve Moderna aşılarına Aralık ayı ortalarında süreksiz ruhsat verebileceğini açıklamıştı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

BENZER KONULAR
YORUM YAZ