‘Piyasaların yansısı müspet olacaktır’

Niyet kuruluşu Chatham House’un kurul lideri ünlü İngiliz ekonomist Jim O’Neill, Türkiye’nin global imalat merkezlerindeki dönüşümde avantajlı …

21 Kasım 2020 6 0

Niyet kuruluşu Chatham House’un kurul lideri ünlü İngiliz ekonomist Jim O’Neill, Türkiye’nin global imalat merkezlerindeki dönüşümde avantajlı pozisyona sahip olduğunu, kimi ıslahatların uygulaması halinde piyasalar tarafından müspet karşılanacağını söyledi. Daha evvel İngiltere’de Hazine Bakanlığı ve Goldman Sachs’ta Portföy İdaresi Başkanlığı yapan O’Neill, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

O’Neill, gelişmiş ekonomilerdeki para siyasetlerinin gelecek devirde gelişen ekonomileri destekleyeceğini belirterek, “Batı’da siyaset ortamı ve nakdî siyaset, bilhassa ABD Merkez Bankası Fed’in ağustostan bu yana asimetrik formda yüksek enflasyonu hedeflemesi, bence gelişmekte olan ekonomiler için genel olarak destekleyici. Bu bilhassa Türkiye üzere dış finansmana gereksinim duyan ülkeler için yeterli olacaktır” sözünü kullandı.

O’Neill, Türkiye’nin yeni ıslahat devrine girmesine ait değerlendirmesinde şu sözleri kullandı: “Türkiye ıslahatlar konusunda önemli ise bu nitekim bunların yapılması için çok güzel bir vakit. Şayet bir yatırımcı yüksek çıkar elde edeceği bir ülke arıyorsa ve burada önemli ıslahat uygulanıyorsa, bu olağanda gelişen piyasaların borç piyasalarında yatırım yapmak için en düzgün olumlu kombinasyondur. Umuyorum Türkiye’de idare ıslahatlar konusunda ciddidir. Zira şayet ciddiyseniz, piyasaların yansısı son derece müspet olacaktır.” O’Neill, Türkiye’nin oynaklığı yüksek olan sermaye akışlarına bağımlılığını azaltması gerektiğini söyledi.

Global tedarik merkezlerinde olan değişimden Türkiye’nin de yararlanabileceğinin altını çizen O’Neill, şunları lisana getirdi: “Eğer Türkiye ciddiyse, imalattaki (küresel) kaymadan faydalanabilir. Türkiye, dünyanın birçok yerine, bilhassa Avrupa’ya üretim yapmak için çok âlâ durumda. Prensipte, Türkiye çok güçlü bir pozisyonda.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ