Router’larda Wi-Fi 6 periyodu başlıyor

WiFi 6 teknolojisini destekleyen router’lar piyasaya sürülmeye başladı. Bunlardan biri de Huawei WiFi AX3 ismini taşıyor. Wi-Fi 6 özellikli …

20 Kasım 2020 5 0

WiFi 6 teknolojisini destekleyen router’lar piyasaya sürülmeye başladı. Bunlardan biri de Huawei WiFi AX3 ismini taşıyor. Wi-Fi 6 özellikli telefonlar, Chipset Synergy temeline dayanan Dinamik Dar Bant Genişliği teknolojisini kullanarak kararlı, 2 MHz dar bant genişliğinde 6dB daha güçlü sinyalleri AX3’e geri gönderiyor. Bu güçteki kablosuz sinyaller, duvarlar ve yerler üzere katı objelere kolaylıkla nüfuz edebilir. Bu özellik, telefonun üst kattan yahut yönlendiriciden uzak bir yerden bağlanırken bile güzel bir Wi-Fi sinyali alacağı manasına gelir. 

AX3’ün sunduğu sürat, 1024-QAM ve 160 MHz frekans bant genişliği sayesinde teorik olarak 3000 Mbps’ye (2,4 GHz bantta 574 Mbps ve 5 GHz bantta 2402 Mbps) ulaşabilir.

Şirketin tezine nazaran kullanıcılar, klasik router’ların bilakis, çok sayıda aygıtı AX3’e bağlayabiliyor. OFDMA çoklu kullanıcı teknolojisini destekleyen AX3, birebir anda birden fazla aygıta data gönderebilir (2,4 GHz’de azamî 4 aygıt, 5 GHz’de azamî 16 cihaz) ve çift bantta toplam 128 aygıta kadar bağlanabilir.  

AX3, 160 MHz’yi desteklediğinden, AX3’ü Wi-Fi 5 özellikli akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar üzere 160 MHz destekleyen aygıtlara bağlarken, internet suratı yüzde 60 oranında artıyor. 

HUAWEI WiFi AX3, kablosuz ağ, kablolu ağ ve hibrit ağ kurulumlarını destekliyor. Ağ oluşturduktan sonra, birden fazla router otomatik olarak tek bir Wi-Fi ismi altında gruplanarak, optimum Wi-Fi yapılandırması, aygıtın pozisyonuna nazaran otomatik olarak seçiliyor. HUAWEI WiFi AX3, meskende ağ kapsamını genişletmek için eski HUAWEI Wi-Fi yönlendiricileriyle (H düğmeli) de otomatik olarak ağ kurabiliyor.  

Huawei WiFi AX3 Dual-Core router’ın fiyatı ise 699 TL.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ