Rus heyeti Dağlık Karabağ konusunda Ermenistan’da temaslarda bulundu

Geniş iştirakli Rus heyetinin birinde, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Acil Durumlar Bakanı Yevgeniy Ziniçyev bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı …

22 Kasım 2020 5 0

Geniş iştirakli Rus heyetinin birinde, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Acil Durumlar Bakanı Yevgeniy Ziniçyev bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un beraberindeki heyette Başbakan Yardımcıları Aleksandr Novak ve Aleksey Overçuk, Sıhhat Bakanı Mihail Muraşko, Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketici Haklarını Müdafaa Servisi (Rospotrebnadzor) Lideri Anna Popova yer aldı.

Ermenistan Başbakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşen Şoygu, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in verdiği misyonun bölgede kanın dökülmesini önlemek olduğunu ve barışı tesis etmek için kendilerini çok işin beklediğini söyledi.

Bu vazifenin dışında, bölgedeki Rus askerlerinin hayatı ve işlerini ilgilendiren mevzuların yanı sıra askeri ve teknik alanda iş birliğini müzakere etmek istediklerini kaydeden Şoygu, “Geniş bir program ile Ermenistan’a geldik. Bunları hayata geçirmeyi ümit ediyoruz.” dedi.

Ayrıyeten Şoygu, Rus askerlerinin Dağlık Karabağ’a konuşlanma süreçlerinin tamamlandığını da kelamlarına ekledi.

ERMENİSTAN, RUSYA İLE ASKERİ İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEYİ UMUYOR

Rusya ile güvenlik alanında iş birliğini derinleştirmeyi umduğunu söyleyen Paşinyan, “Savaş sırasında Rusya’nın, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in dayanağını hissettik.” dedi.

Savaştan evvel güçlü bir devir olduğunu, lakin artık daha sıkıntı bir periyoda girdiklerini söz eden Paşinyan, “Bu müddet zarfında Rusya ile güvenlik ve askeri-teknik iş birliği alanlarında iş birliğini derinleştireceğimizi umuyorum.” diye konuştu.

Bölgedeki jeopolitik durumun farklı hale geldiğini lisana getiren Paşinyan, yeni durumun parametrelerini incelemek gerektiğini söz etti. 

Paşinyan, “Ermenistan ve Rusya ortasında stratejik iş birliği ve kardeşçe dostluk ruhuyla, yakın ve stratejik gelecekte bağlarımız derinleşmeye devam edecek, etkileşimimiz daha da yakın ve daha stratejik olacak.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un yer aldığı öbür heyet, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve heyeti ile bir ortaya geldi. 

Rus heyetinin Azerbaycan’ın başşehri Bakü’ye gitmesi bekleniyor. 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ