Samanyolu’nun derinliklerinde fosil galaksi keşfedildi

Samanyolu’nun yıldız kümeleri, gaz ve tozdan oluşan yuvarlak halesinin aşağı üst üçte birini oluşturan kalıntıların, Apache Nokta Müşahede …

20 Kasım 2020 7 0

Samanyolu’nun yıldız kümeleri, gaz ve tozdan oluşan yuvarlak halesinin aşağı üst üçte birini oluşturan kalıntıların, Apache Nokta Müşahede Galaksi Gelişimi Deneyi (Apogee) projesinden elde edilen bilginin incelenmesi sonucu bulunduğu belirtildi.

Liverpool John Moores Üniversitesi Astrofizik Araştırma Enstitüsünden Dr Ricardo Schiavon, keşifle ilgili “Kozmolojik açıdan sahiden küçük, yalnızca 100 milyon yıldız. Ancak tüm Samanyolu halesinin kütlesinin neredeyse yarısını oluşturuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Schiavon, bunun üzere bir fosil galaksi bulmak için on binlerce yıldızın devinimlerini ve ayrıntılı kimyasal yapısını incelemek zorunda olduklarını belirterek, “Bu bilhassa Samanyolu’nun merkezindeki yıldızlar açısından güç zira yıldızlararası toz bulutları nedeniyle gizlenmiş durumdalar. Apogee, bu bulutun içinden geçerek Samanyolu’nun kalbini daha evvel olmadığı kadar yakından görmemizi sağlıyor.” diye konuştu.

Ricardo Schiavon, “Kozmik konutumuz olduğundan Samanyolu halihazırda bizim için özel lakin bu antik galaksinin içine gömülmesi onu daha da özel kılıyor.” sözünü kullandı.

Çalışmanın detayları “The Monthly Notices Of The Royal Astronomical Society” mecmuasında yayımlandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ