Savunma Sanayii Kahramanları ekranlara geldi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) Twitter hesabından, kurduğu Türk savunma endüstrisinin birinci özel teşebbüs askeri …

20 Kasım 2020 4 0

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) Twitter hesabından, kurduğu Türk savunma endüstrisinin birinci özel teşebbüs askeri fabrikasında el bombası, mayın ve uçak bombaları üreten Şakir Zümre’yi anlatan animasyon sinema paylaşıldı. 

Sinemada hayatından kesitlere yer verilen Zümre, Bulgaristan’ın Varna kentinde 1885’te doğdu, lise ve üniversite eğitimi için İsviçre’nin Cenevre kentine giderek hukuk tahsili gördü.

1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Bulgaristan’a geri dönen Zümre, Bulgar Parlamentosu’nda Türk milletvekili olarak vazife aldı. Zümre, o devirde Sofya’da askeri ataşe olarak vazife yapan Yarbay Mustafa Kemal ile dost oldu.

İstiklal Savaşı’nda Zümre’nin Bulgaristan’daki atölyesinde üretilen silahlar da kullanıldı. Savaşta yalnızca mühimmat değil teknisyen ve personel takviyesi de sağlayan Zümre’ye katkılarından ötürü İstiklal Madalyası verildi.

Zümre, Kurtuluş Savaşı sonrası Türkiye’ye yerleşti ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin en değerli tesislerinden birine imza attı. Zümre, Türk Sanayii Harbiye ve Madeniye Fabrikası ismiyle birinci özel teşebbüs askeri fabrikasını kurarak, Türkiye’nin silah ve mühimmat muhtaçlığının büyük ölçüde karşılanmasını sağladı.

O periyotta yerli ve ulusal olarak üretilen, hava kuvvetlerinin kullandığı birinci bombaların yanı sıra fişekten mayınlara, ateşli silahlardan el bombasına kadar birçok askeri mühimmat ile yerli ve ulusal denizaltı bombaları bu fabrikada imal edildi.

Kelam konusu silah ve mühimmatlar, Yunanistan, Bulgaristan, Polonya ve Mısır ordularının envanterlerine de girdi. Zümre’nin Yunanistan’a yaptığı 1,5 milyon liralık satış, o periyotta Türkiye iktisadı için can suyu oldu.

Zümre, ilerleyen yıllarda bugün dahi bilinmeyen bir nedenle savunma endüstrisi üretimini bıraktı ve soba üretmek zorunda kaldı. Zümre’nin hayatını kaybettiği 16 Haziran 1966’dan 4 yıl sonra soba fabrikası büsbütün kapandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ