Seçimi kaybedince ne yapacağını şaşırdı! Bu sefer de aşı şirketlerine saldırdı

Trump, Beyaz Saray’da reçeteli ilaç fiyatlarının düşürülmesi konusunda yaptıkları çalışmalara ait basın toplantısı düzenledi. Kendilerinin 4 yıl …

21 Kasım 2020 6 0

Trump, Beyaz Saray’da reçeteli ilaç fiyatlarının düşürülmesi konusunda yaptıkları çalışmalara ait basın toplantısı düzenledi. Kendilerinin 4 yıl evvel vazifeye geldiklerinde kelam verdikleri üzere ilaç fiyatlarının düşürülmesi konusunda büyük adımlar attıklarını belirten Trump, bugün bu hususta iki yeni kural daha getirdiklerini belirtti.

Trump, birinci kuralın ilaç simsarlarını devre dışı bırakarak bilhassa ileri yaşlı Amerikalıların kullandığı reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürülmesi olduğunu belirtti.

Amerikalıların yıllardır çabucak hemen tıpkı ilaçlara başka ülkelerden çok daha fazla para ödediğini belirten Trump, bu ilaçların fiyatını da daha aşağı çektiklerini duyurdu.

TRUMP’TAN PFIZER VE ÖTEKİ İLAÇ ŞİRKETLERİNE SUÇLAMA

Trump, fiyatları düşürmesinden ötürü ilaç firmalarının kendisini çok sevmediğini ve seçim sürecinde kendisine karşı kampanya yürüttüklerini öne sürerek, “Büyük ilaç şirketleri, büyük teknoloji şirketleri ve basın benim karşımdaydı. Lakin ben bir formda bu seçimleri neredeyse 74 milyon oy ile kazandım.” diye konuştu.

Seçimlerden kısa mühlet sonra Pfizer’ın aşı çalışmalarının başarılı olduğunu açıklamasına reaksiyon gösteren Trump, “Pfizer ve başkaları aşı için bekledi. Ben lider olmasaydım, 4 yıl daha bu şirketler aşı geliştiremezdi. Pfizer ve öbürleri aşı çalışmalarının sonucu için bekledi, bekledi , bekledi ve seçimlerden birkaç gün sonra açıklama yaptı.” tenkidinde bulundu.

Trump, bu aşıların sonucunun ekim ayında yayınlanabileceğini lakin kendisinin ilaç fiyatlarını düşürmek istemesi nedeniyle firmaların da seçimlere kadar aşı sonuçlarını açıklamadığını öne sürdü.

Demokratları da seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlayan Trump, “Böyle sahtekar oyunlar, bizi Amerikan halkı için gerçek olanı yapmaktan alıkoyamaz. Her vakit Amerikan halkını birinci sıraya koyacağım.” dedi.

Basın toplantısında konuşan ABD Sıhhat Bakanı Alex Azar da Trump’ın liderliğinde Kovid-19’a karşı kıymetli yol kat ettiklerinin altını çizerek, Pfizer ve Biontech’in aşı onayı için ABD Besin ve İlaç Dairesine (FDA) başvurmasının değerli bir gelişme olduğunu belirtti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ