Son dakika haberler: Gazeteci AB Savunma Bakanları Zoom toplantısına sızdı, toplumsal medyadan paylaştı.. Büyük olay yarattı!

27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin savunma bakanlarının dün gerçekleştirdiği kapalı çevrimiçi toplantıda yaşanan akılalmaz olay toplumsal medyada da …

22 Kasım 2020 4 0

27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin savunma bakanlarının dün gerçekleştirdiği kapalı çevrimiçi toplantıda yaşanan akılalmaz olay toplumsal medyada da paylaşılınca büyük olay yarattı. 

Hollanda’da yayın yapan RTL Nieuws isimli kanalda çalışan Daniel Verlaan isimli gazeteci AB Savunma Bakanları’nın çevrimiçi görüntü toplantısında bir anda ortaya çıkarak herkesi şoke etti. 

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter’da yaptığı fotoğraflı toplantı paylaşımını gören Daniel Verlaan, bakanın bilgisayar ekranındaki yansımadan toplantıya erişim sağlayan 6 haneli güvenlik koduna erişerek toplantıya basitçe iştirak sağladı. 

Toplantının ortasında ekranlarında bir anda Verlaan’ı görünce şoke olan bakanlar ne yapacaklarını şaşırdı. Toplantıda yer alan AB yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Daniel Verlaan’ı ekranda görünce ‘Sen kimsin?’ diye sorarken toplantıdaki bakanlara ‘Toplantımıza dışarıdan müdahale var’ ihtarını yapmayı ve konuşmaları durdurmayı da ihmal etmedi. 

Daniel Verlaan ise ‘Merhaba, toplantınızı böldüğüm için özür dilerim, çabucak ortanızdan ayrılacağım’ derken Borrell gazeteciye ‘Nasılsın? Şu anda bilinmeyen bir toplantıda olduğunun farkında mısın?’ diye sordu. Borrell ve Daniel Verlaan ortasındaki bu konuşmalar sırasında art planda toplantıda yer alan bakanların kahkaha attıkları duyuldu. Borrell’e teşekkür ederek toplantıdan ayrılan Hollandalı gazeteci daha sonra yaşadıklarını Twitter sayfasından takipçileriyle de paylaştı. 

Zoom toplantı kodunun yansımasını Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in ekranında gördüğünü ve birkaç denemeden sonra kolaylıkla toplantıya katıldığını anlatan gazetecinin bu paylaşımıyla birlikte Ank Bijleveld’in Tweet’inin silindiği de dikkatlerden kaçmadı. 

Daniel Verlaan’ın şoke eden ‘baskınının’ akabinde toplantı güvenlik gerekçesiyle iptal edilirken Hollanda Başbakanı Mark Rutte de bir açıklama yaptı. Rutte, yaşananlardan sonra tüm bakanlarını uyararak ‘Bu olay bize Twitter paylaşımlarımız konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini anımsatmalı.’ derken AFP’ye açıklama yapan bir AB yetkilisi de ‘Olay esnasında duyulan kahkahalara kanmamalıyız, bu çok önemli bir güvenlik sorunu’ tabirini kullandı. 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ