Suudi Arabistan’daki G-20 Başkanlar Tepesi Kral Selman’ın açılış konuşmasıyla başladı

Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz’in devir başkanlığını yaptığı G-20 Başkanlar Doruğu başşehir Riyad’da başladı. Çevrim içi …

22 Kasım 2020 4 0

Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz’in devir başkanlığını yaptığı G-20 Başkanlar Doruğu başşehir Riyad’da başladı.

Çevrim içi düzenlenen G20 Önderler Tepesi’nin açılışında konuşan Kral Selman, 2020’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle istisnai bir yıl olduğunu ve ülke ekonomilerinin hala bunun kahrını çektiğini söyledi.

Milletlerarası iş birliği kanalıyla bu krizi aşmaya çalıştıklarını belirten Kral Selman, ileride yaşanacak salgınlara daha düzgün hazırlanmak ve dünya iktisadını desteklemek gerektiğini tabir etti.

Kral Selman, gençlerin toplumda ve iş piyasasında daha fazla yer alabilmesi için iş imkanları oluşturmak gerektiğine değindi.

G-20 Doruğu, global iktisadın en değerli tertibi olarak kabul ediliyor.

İki gün sürecek dorukta, ana gündem unsurunu oluşturan Kovid-19 salgınının yanı sıra global iktisat ve piyasaların güzelleştirilmesi ile milletlerarası ticaretin güçlendirilmesi hususlarının ele alınması planlanıyor.

Tepede ayrıyeten sürdürülebilir ve istikrarlı kalkınmayı sağlamak için tesirli siyasetlerin geliştirilmesi ile dünya halkları ortasında hayat standardını düzgünleştirmek ve refahı yükseltmek için gerçek istihdam sağlanması hedefleniyor.

Suudi Arabistan’ın başkanlığında çevrim içi yapılan G-20 Doruğu’na Türkiye’nin yanı sıra Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği (AB) Komitesi katılıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ