Tahminen Bunlara Yeteneğiniz Vardır: Muhtemelen İsmini Daha Evvel Duymadığınız 13 Grup Sporu

Coğrafya yazgıdır diye boşa dememişler! Amiyane tabirle “topçu olmak” içinde kalan spor meraklılarına birbirinden değişik kadro sporlarını …

23 Kasım 2020 3 0

Coğrafya yazgıdır diye boşa dememişler! Amiyane tabirle “topçu olmak” içinde kalan spor meraklılarına birbirinden değişik kadro sporlarını derledik. Keyifli okumalar!

1. Ultimate Frizbi

Birinci başta parkta ya da plajda oynanan kolay hali aklınıza gelse de ultimate frizbi yedişer kişilik iki ekiple yarı futbol alanı büyüklüğünde çoklukla çim alanda oynanan eğlenceli bir oyundur. Bayan erkek birlikte oynanan ve fizikî temasın yasak olduğu oyunda ayrıyeten hakem de yok. Bu da “oyunun ruhu”nun bir modülü.

2. Lakros

Kanada kültürünün bir modülü olan lakros, ucunda ağ olan sopalarla oynanan bir ekip sporudur.Amaç sopa yardımıyla yakalanan topu rakip kadronun kalesine sokmaktır. Açık alanda erkekler 10 bayanlar ise 12 kişilik kadrolarla uğraş eder. Bayan karşılaşmalarında fizikî temas faul sayıldığı için bayanlar yalnızca gözlük takarken erkek karşılaşmalarında fizikî oyundan ötürü esirgeyici kask kullanılır. Maçlar 15’er dakikalık 4 çeyrek halinde oynanır.

3. Muggle Quidditch

Harry Potter serisinden aşina olduğumuz quidditch 2005’ten beri oynanıyor. Her grup 3 kovalayıcı, 2 vurucu, 1 arayıcı ve 1 tutucudan oluşuyor. Oyuncular saha içerisinde tek ellerini kullanabiliyor ve öbür elleri ebediyen bacaklarının ortasında tuttukları süpürgede olmak zorunda. 

Voleybol topu “quaffle” yerine kullanıyor. Yerden 1-2 metre yüksekteki deliklerden geçirerek 10 puan kazanılıyor. “Bludger” yerine ise yakartop kullanılıyor. Son olarak “snitch” içinse sarı kıyafet giymiş gerçek bir insan kullanılıyor. Üzerinde taşıdığı tenis topunu ona ziyan vermeden alabilen arayıcı oyunu bitirmiş oluyor. Snitch’i yakalamanın puan karşılığı ise 30.

4. Korfbol

Korfbol; voleybol ve basketbola benzeyen, bayan ve erkeklerin birlikte oynadığı ve bilhassa Hollanda, Belçika ve Tayvan’da tanınan olan bir kadro sporudur. 4 bayan ve 4 erkekten oluşan kadronun hedefi topu rakip grubun korf ismi verilen sepetinden topu geçirip sayı almaktır. Topla koşmanın yahut yürümenin yasak olmasının yanında yalnızca birebir cinsiyetten rakiple temasa girebiliyorsunuz.

5. Ayak Voleybolu – Sepak Takraw

Güney Asya’da 15. yüzyıldan beri oynandığı düşünülmektedir. Üçer kişilik ekipler ortasında oynanan maçlarda gaye el hariç baş, ayak, diz, omuz kullanılarak topu rakip alanda yere değdirmektir.

6. Walking Basketall

Yalnızca Kasım 2013’den beri var olan walking basketball’un emeli bilhassa 50 yaş üstü insanların basketbolda oynamasını sağlamak. Kuralları ekseriyetle olağan basketbola benzerken en büyük fark oyunun temposunda ortaya çıkıyor.

7. Unicycle (Tek Tekerlekli Bisiklet) Hokeyi

Bu oyunu buz hokeyinden ayıran en temel özellik oyuncuların tek tekerlekli bisiklet üzerinde olmaları ve birbirlerine ofansif müdahalede bulunmalarına müsaade verilmemesi. Tek tekerlekli bisiklet kullanabildiği sürece oyun her yaştan beşere açık. Yalnızca Fransa’da kayıtlı 50’den fazla grup var.

8. Kabaddi

Hindistan kökenli ve ekseriyetle Asya’da oynanan kabaddi yedişer kişilik iki kadroyla oynanıyor. Bir taraf hamle rolündeyken savunma yapan kadronun alanına girip yakalanmadan olabildiğince fazla bireye dokunmaya çalışıyor.

9. Bossaball

İspanya’da ortaya çıkan ve 2005’ten sonra yaygınlaşan bossaball voleybol, futbol, jimnastik ve müziğin birleşiminden oluşuyor. İki kadro da şişme taban üzerinde trambolinin bulunduğu bir alanda 21 sayıya ulaşmaya çalışıyor. Topa alanın hangi kısmında ve kaç kere dokunulduğu puanlamayı etkilediği için strateji daha da kıymetli bir hale geliyor.

10. Bo-Taoshi

Japonların klâsik oyunu Bo-Taoshi’yi öbür grup oyunlarından ayıran en bariz özellik gruplardaki kişi sayısı. 75 kişinin savunma 75 kişinin hamle yaptığı ve bir grubun toplam 150 bireyden oluştuğu kitlesel bir oyun. Oyundaki maksat ise rakip kadronun koruduğu direği daha evvel devirebilmek.

11. Calcio Storico (İtalyanca “tarihi futbol”)

Oyun çamur kaplı bir tabanda oynanıyor ve emel rakip kaleye topu göndermek. İtalya’da kökenleri 16. yüzyıl öncesine dayanan oyun bugün klasik olarak devam ettiriliyor. Oyuncular rastgele bir hami ekipman kullanmıyor ve 27’şer oyuncudan oluşan kadrolarda yumruk, tekme dahil birçok hareket özgür ve rastgele bir sakatlık durumunda oyuna yeni oyuncu girmesine müsaade verilmiyor.

12. Bubble Football

Bildiğimiz futbolun reenkarne olmuş hali diyebiliriz. Her grup beş oyuncudan oluşuyor ve kurallar futbola çok benziyor. Oyuncuların başı ve bedenlerinin üst kısmı şişirilmiş kocaman balonların içinde kalıyor.

13. Buzkaşi

Oyunun kökeni Cengiz Han periyodu Orta Asya’ya dayanıyor ve öbür atlı sporların atası olduğu düşünülüyor Günümüzde Afganistan’ın kimi bölgelerinde oynanmaya devam ediyor. Buzkaşi için at üzerinde oynanan futbol gibisi bir oyun diyebiliriz ortadaki fark ise top yerine başsız keçi kullanılması.

İçinde kalanları yaşamak için geç değil! Finansal ayrıcalıklardan günlük yaşama dair onlarca hizmet ve ayrıcalık sunarak sana rehberlik edecek yol arkadaşın Maximum Genç senin için burada!

Artık sen de Maximum Genç’e katıl, aklından geçenleri hayata geçirmeye başla!

BENZER KONULAR
YORUM YAZ