TTB: ‘Sadece Aile Hekimliği Bilgilerine Nazaran Günlük Hadise Sayısı 47 Bin’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, ‘Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020’ sonuçlarını basın toplantısı ile kamuoyuna …

20 Kasım 2020 4 0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, ‘Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020’ sonuçlarını basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.

Diken’in haberine nazaran toplantının açılış konuşmasını yapan TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel, TTB olarak alınması gereken tedbirleri her fırsatta dillendirdiklerini fakat tedbirlerin faal biçimde alınamaması sonucu ürkütücü bir tablo ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

TTB Merkez Kurulu üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları da ‘salgının denetiminin kaybedildiğini’ belirterek şu tabirleri kullandı: “Suçu ve sorumluluğu vatandaşa, yükü sıhhat çalışanına yıkan, ikinci basamakta, yani tedavi edici hekimlikle karşılanan bir pandemi ile uğraş anlayışı başarılı olamayacaktı ve olamadı da.”

Hadise sayısı yüzde 300 arttı

‘Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020’ sonuçlarını ise TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Dr. Emrah Kırımlı paylaştı.

73 vilayetten 1270 aile doktorundan alınan bilgilere nazaran:

  • Olay sayısı yüzde 300 arttı.

  • Yalnızca aile hekimliği bilgilerinde Türkiye genelinde günlük hadise sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük olay sayısı 12 bin 631’e ulaştı.

  • Aile doktoru başına 59.59 hasta ve 19.79 Covid-19 hastası düştü. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep artışın en fazla olduğu kentler oldu.

  • Aile tabiplerinin yüzde 91’i hadise sayılarının arttığını, yalnızca yüzde 4’ü hadise sayılarının azaldığını söyledi.

  • Hadise sayılarının artmasıyla telefonla izleme oranı yüzde 76’dan yüzde 66’ya geriledi.

  • Aile sıhhati merkezlerinde Covid-19 geçiren sıhhat çalışanı oranı yüzde 49’a yükseldi.

  • Hiç tükenmişlik hissetmediğini söyleyenlerin oranı yalnızca yüzde 2’de kalırken; ortada sırada tükendiğini hissedenlerin oranı yüzde 32, tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 66, büsbütün tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 18 oldu.

  • Ek ödeme alabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 8’de kalırken, yüzde 58’i ‘hayır’ yanıtı verdi.

Sunumun akabinde TTB Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı kelam aldı.

TTB’nin açıkladığı günlük 87 bin olay görüşünün abartılı olduğu görülse de, aile doktorlarından edinilen bilgilerin de bunu doğruladığını kaydeden Korur Fincancı şunları söyledi: “TTB olarak sorumluluğumuz, insanların ölümlerinin engellenmesi ve hastane yoğunluklarının azaltılması için hazırladığımız önlem paketinin uygulanması için zorlamaktır.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ