Türkiye’nin birinci yerli su spektrum ölçüm aygıtı geliştirildi

Denizaltı teknolojileri kapsamında Türkiye’nin birinci yerli su spektrum ölçüm aygıtı, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile …

20 Kasım 2020 7 0

Denizaltı teknolojileri kapsamında Türkiye’nin birinci yerli su spektrum ölçüm aygıtı, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) iş birliği sonucu geliştirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, üniversite-sanayi iş birliğiyle denizaltı teknolojilerine yönelik yeni bir eser yerlileştirildi.

Alanında birinci yerli üretim olan “Suyun Soğurma Kabiliyetini Tahlil Etmek İçin Bir Su Altı Tahlil Cihazı”, Türkiye’nin denizaltı teknolojisinde elini güçlendirecek. STM ve BAU iş birliğiyle ortaya konulan aygıt, BAU İnovasyon ve Danışmanlık tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Teknoloji ve Yenilik Dayanak Programları Başkanlığı 1501 Projesi kapsamında geliştirilip üretildi.

Son vakitlerde Türkiye’nin deniz alanlarında artan aktifliğine takviye sağlayacak gelişme, tıpkı vakitte denizaltılarda ve araştırma gemilerinde kullanımıyla su altı tahlillerinin yapılması basamağında dışa bağımlılığı azaltacak.

Hidrografik alanda ölçüm yapacak aygıt, birebir vakitte araştırma gemilerinde ve denizaltı sistemlerine entegre olan “CTD prob”lar (derinlik bazlı ses suratını hesaplama) yerine kullanılacak. Aygıtın öne çıkan özellikleri ise mevcut eserlerden 1500 metre derinlikte anlık ölçüm yapabilmesi, optik iletkenlik istikametinden farklılaşması ve mevcut denizaltı platformlarında kullanılan birebir vakitte ithal edilen CTD probların yerine kullanılabilecek olması formunda sıralanıyor.

Bilimsel araştırmalara da katkı sağlayacak

Su Altı Optik Spektrum Aygıtı, savunma endüstrisine sunacağı katkının yanında Türkiye’nin oşinografi ve hidrografi alanlarında bilimsel araştırmalarını gerçekleştirebileceği bir ölçüm sistemi sunuyor. Aygıtın dünyadaki emsal sistemlerden farkı ise suyun optik iletkenliğini dalga uzunluğuna bağlı olarak gerçek vakitli ölçmesi olarak öne çıkıyor. Sualtı Optik Spektrum Aygıtı ile yapılan ölçümlerde, suyun optik iletkenliğinin yanı sıra farklı derinlik düzeylerinde tuzluluk, sıcaklık ve basınç kıymetleri elde edilebilecek. Bu datalar hidrokarbon dağılımı, sudaki sesin suratı ve su kalitesi üzere birçok hidrografik bilgilerin hesaplanmasına imkan sağlıyor.

CTD prob ismiyle anılan bu aygıtın en yaygın operasyonel kullanım alanı ise denizaltı gemilerinde gerçekleşiyor. Aygıt ve ölçümlediği datalar, denizaltının taktik ve harekat alanı uygulamalarında kritik ehemmiyet taşıyor.

Aygıt, üretimin akabinde satış ve pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, satış sonrası denizaltı platformlarına montaj ve entegrasyonunun yapılabilmesi için gerekli mühendislik ile alan uzmanlığının sağlanabilmesi emeliyle STM’ye lisanslandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ