Uydu imgeleriyle Kosova savaşından kalma toplu mezar bulundu

Kosovalı Arnavutlara ilişkin oldukları ve savaşta bu bölgeye nakledildikleri düşünülen iskelet kalıntılarının pozisyonunun EULEX, Kosova İsimli …

20 Kasım 2020 4 0

Kosovalı Arnavutlara ilişkin oldukları ve savaşta bu bölgeye nakledildikleri düşünülen iskelet kalıntılarının pozisyonunun EULEX, Kosova İsimli Tıp Enstitüsü ve Sırbistan Hükümeti Kayıp Bireyler Kurulu uzmanları tarafından 16 Kasım’da bulunduğu açıklandı.

EULEX’ten yapılan yazılı açıklamada, Kivezak bölgesinde 2015’ten beri hafriyat çalışmaları yapıldığı anımsatılırken, birkaç yıldır kullanılmayan taş ocağının 13 metre yüksekliğinde olduğu ve birkaç katmandan oluştuğu, bu nedenle de kalıntıların tam pozisyonunun belirlenmesi sürecinin karmaşık olduğu kaydedildi.

EULEX’in geçen yıl, bu bölgenin 1999 yılına ilişkin uydu manzaralarını aldığı ve pozisyonun geçen şubat ayında tam olarak belirlendiği aktarılan açıklamada, arama çalışmalarının da bu tarihte başladığı belirtildi.

EULEX Mezar Açma Koordinatörü Krassimir Nikolov, bölgedeki çalışmaların şimdi bitmediğini aktararak, “Çalışmaların sürmesi için mahkeme kararına muhtaçlık var. Bundan sonraki adım, mezar açma çalışmalarıyla devam edilmesi ve iskeletlerin bulunması olacak. Kalıntıların bulunmasının akabinde otopsi yapılacak ve DNA testleri için kemik örnekleri alınacak.” dedi.

Kosova’daki kayıp yakınlarının kan örneği verdiğini ve DNA eşleşmesi olduğu durumlarda teşhis sürecinin tamamlanacağını aktaran Nikolov, “Ardından aileler teşhisler hakkında bilgilendirilecek ve kayıp kişinin kalıntıları onlara teslim edilecek.” sözlerini kullandı.

Kivezak bölgesinde savaştan kalma iskelet kalıntılarının bulunmasının ehemmiyetine dikkat çekilen açıklamada, bunun, Kosova’da hala kayıp olan 1600’den fazla kişinin akıbetlerinin aydınlanmasına yönelik eforlar için de bir ödül olduğu vurgulandı.

EULEX, Kosova’daki savaştan beri kayıp şahısların bulunması için 169 mezar açma çalışması olmak üzere, toplam 662 operasyon gerçekleştirdi. Bu kapsamda, ortalarında 317’si kayıplar listesinden olmak üzere 457 kişinin iskelet kalıntılarına ulaşıldı.

Bu ortada, Kivezak bölgesinde kaç kişinin kalıntılarına ulaşıldığı bilgisi ise paylaşılmadı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ