Varlık Fonu’na Devredilince Milyarlarca Lira Ziyan Eden BOTAŞ, İhale Kanunundan Çıkarılıyor

TBMM’de görüşülen Elektrik Piyasası Yasa Teklifi’ne nazaran BOTAŞ doğalgaz alım ihaleleri, Kamu İhale Yasası kapsamının dışına çıkarılacak …

22 Kasım 2020 4 0

TBMM’de görüşülen Elektrik Piyasası Yasa Teklifi’ne nazaran BOTAŞ doğalgaz alım ihaleleri, Kamu İhale Yasası kapsamının dışına çıkarılacak. BOTAŞ’ın Varlık Fonu’na evresinin akabinde milyarlarca TL ziyana uğratıldığına dikkat çeken muhalefet, düzenlemeye reaksiyonlu. 

Kamu İhale Yasası’nın 3. unsurunda birtakım kamu kurum ve kuruluşlarının belirli bir nakdî limitin altındaki mal ve hizmet alımları kapsam dışında tutuluyor. 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran,Meclis’te görüşmeleri devam eden Elektrik Piyasası Yasa Teklifi’yle BOTAŞ ve bağlı iştirakleri ile yurtdışında kurdukları şirketler için bu nakdî limit uygulanmayacak. Böylelikle BOTAŞ’ın alımları Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarılmış olacak.

Varlık Fonu’na devredilince ziyan etmeye başladı

AKP’nin 2017’de Varlık Fonu’na devrettiği BOTAŞ, o tarihten bu yana ziyan ediyor. 2017’de 3.3 milyar lira kâr eden BOTAŞ, 2018’i 2.4 milyar lira ziyanla kapattı. 2019’da ise ziyan süratle artarak 5.6 milyar liraya yükseldi. İktidara nazaran artan ziyan “yüksek finansman giderlerinden” kaynaklandı.

“Borcu da katlandı”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, teklif ile yeni bir doğalgaz piyasası yaratıldığına dikkat çekerek “Yapılmak istenilen değişiklik BOTAŞ’ın tabutuna çakılan son çividir” dedi ve şöyle devam etti:

Avrupa ülkeleri 1000 metreküp doğalgaza 120 dolar öderken Türkiye’nin iki katını ödemek zorunda kaldığına dikkat çeken Tarhan, “Faturalar vatandaşın cebini yakıyor. Bu başarısızlığın mimarları artık ihale kanunundan da kurtulmak istiyor. Bu yetki ile BOTAŞ Türkiye’yi on milyarlarca dolar ziyana uğratacak kontratlar yapabilecek” dedi.

İlginizi çekebilecek başka haberler

BENZER KONULAR
YORUM YAZ