Vatandaşın Başı Karıştı: Yasak Yanlış Anlaşılınca Cadde ve Sokaklar Boş Kaldı

Koronavirüsa tedbirleri kapsamında alınan ve hafta sonu uygulanacak olan hudutlu sokağa çıkma yasağı bu akşam saat 20:00’da başlıyor. Fakat …

22 Kasım 2020 4 0

Koronavirüsa tedbirleri kapsamında alınan ve hafta sonu uygulanacak olan hudutlu sokağa çıkma yasağı bu akşam saat 20:00’da başlıyor. Fakat yasak yanlış anlaşılınca birçok kentte cadde ve meydanlar boş kaldı, esnaf dükkanını saat 10:00’dan sonra açtı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs önlemleri kapsamında bugün akşam 20.00’den sonra başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlamasını vatandaşlar yanlış anladı. 

Uygulamanın bugün sabahtan itibaren geçerli olduğunu düşünen vatandaşlar sokağa çıkmayınca Kayseri’de tarihi Cumhuriyet Meydanı boş kaldı.

Gerçeği öğrenince dışarı çıktılar

Kısıtlamayı yanlış anladıklarını söyleyen vatandaşlar, sokağa çıkmak için saat 10’u beklediklerini, kısıtlamanın akşam 20.00’de başlayacağını öğrenince işlerini halletmek için dışarı çıktıklarını belirtti.

Trafiğin en ağır olduğu caddelerde de bir yoğunluğun oluşmadığı görüldü. Ayrıyeten, binlerce kişinin yoğunluk oluşturduğu Cumhuriyet Meydanı’ndaki sessizlikte havadan görüntülendi.

“Yasak mı değil mi bilmiyorum”

Tüm yurtta olduğu üzere Antalya’da da yasaklara uyuldu ve dün saatler 20.00’yi gösterdiğinde iş yerleri kepenk indirdi. Fakat vatandaşlar sabah saat 10:00’a kadar sokağa çıkma yasağı olduğunu sanınca işlek cadde ve sokaklar boş kaldı. Kimi esnaf dükkanını açarken kimi dükkanların kapalı olduğu göze çarptı. 

Muratcan Işık yasakların yanlış anlaşıldığını belirterek “Ben toplumsal medyadan sokağa çıkma yasağı olduğunu gördüm. O yüzden dün akşam da çıkamadım. Kimin ne dediği muhakkak değil ki. Bilmiyorum ki şu anda da millet dışarıda. Ceza yesek ne olacak? Hatta yasak mı değil mi ondan da emin değilim. Hiçbir fikrim yok. Korkuyorum ağabey yalan değil. Artık polis görsem kaçacağım” dedi. Muhabirin “Korkmayın şu an sokağa çıkma yasağı yok” demesi üzerine Işık, “İşte onu bilmiyordum. Az evvel teyzem yanıma kahvaltıya gelecekti lakin yasak dedi. Ben de ondan öğrendim yasak olduğunu ancak baksanıza millet dışarıda geziyor. Yapacak bir şey yok” tabirlerini kullandı.

Remziye Sultan Ağca da insanların sokakta olmamasının nedeninin ‘korku’ olduğunu tabir ederek, “Sokağa çıkma yasağını beşerler ya yanlış anladı, ya da çok korkuyorlar. Lakin ben korkmuyorum” dedi.

Kocaeli’de de caddeler boş

Kocaeli’de de çok sayıda vatandaş yanlış anlamanın tesiriyle sabah saatlerinde sokağa çıkmadı. Kocaeli’nin ilçeleri de dahil olmak üzere çeşitli noktalarında 7/24 imaj alan kent kameralarında cadde ve sokaklardaki sakinlik ve çok az sayıda insan olması dikkat çekti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ