‘Yurtdışındaki tasarrufları getirmeliyiz’

Gayelere ulaşmak için iş dünyasından ve vatandaşlardan somut dayanak taleplerinin olduğunu tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyden evvel …

21 Kasım 2020 5 0

Gayelere ulaşmak için iş dünyasından ve vatandaşlardan somut dayanak taleplerinin olduğunu tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyden evvel yurtdışındaki tasarruflarımızı kesinlikle ülkemize getirmeliyiz. İşte şu anda Varlık Barışı’yla ilgili adımı attık ve Varlık Barışı konusunda da gerek yurtdışı gerek yurtiçindeki yastık altı neyimiz varsa bunları katiyetle rastgele bir sorguya natürel olmadan kayıt altına almamız, inanıyorum ki ülkemiz için de ve bütün girişimcilerimiz, yatırımcılarımız için de yeni bir ufuk sağlayacaktır. Kederimiz ne? Sıkıntımız şu, paran mı var, yatırım… Paran mı var, istihdam… Paran mı var, üretim… Paran mı var, üretimle birlikte ihracat ve bu dörtlü mekanizmayı çalıştırdığımız vakit inanıyorum ki daima birlikte ayağa kalkacağız” formunda konuştu.

İNANÇ VE İSTİKRAR

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 18. MÜSİAD EXPO Fuarı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Yerli ve milletlerarası girişimcileri harekete geçirerek, üretim ve istihdamda kalıcı sonuçlar doğuracak yatırımların hızlanmasını temin edeceğiz. Milletimizin ve yatırımcıların ulusal paramız olan Türk Lirası’na itimatlarını arttırarak, mevduatlardaki döviz tartısının azalmasını sağlamalıyız. Nitelikli istihdam oluşturan, enflasyona ve cari açığa yol açmayan yurtiçi tasarruflardan ve yurtdışı yatırımcılardan gelen kaynaklarla finanse edilen bir büyümenin peşindeyiz. Adımlarımızı inancın ve istikrarın bu sürecin kilit taşı olduğunun şuuruyla atıyoruz. Türkiye’ye güvenen herkesin kazanacağı bir yatırım iklimi oluşturuyoruz. Bunun için gereksinim duyulan her türlü adımı atacak, iş ve yatırım ortamını beklenen düzeye çıkartacağız. Bu kapsamda bilhassa üretim ve ihracatın ana aktörleri olan kuruluşlarımıza çok değerli misyonlar düşüyor.”

HER ADIMA DAYANAK VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni devrin fırsatlarını değerlendirebilmek için üretim ve ihracat merkezli kuruluşların yapılarını süratle gözden geçirerek gereksinime karşılık verecek hale getirmelerinin de kaide olduğunu vurguladı. Türkiye’nin gücüne, potansiyeline, geleceğine inanan herkesle birlikte bu yolda yürümeye hazır olduklarını lisana getiren Erdoğan, şunları kaydetti: “Küresel iktisatta yaşanan değişimi lehimize çevirebilecek her adıma dayanak vereceğiz. Yatırım, üretim, ihracat, istihdam için harekete geçen herkesin yanında yer aldık, almayı sürdüreceğiz. Mevcut imkanları daha üst düzeyde kullanarak yeni yatırımlarla üretim ve ihracat kapasitemizi arttırarak dizaynından imalatına kadar her etabında yüksek teknolojiye geçişi sağlayarak, inşallah bu süreci muvaffakiyete ulaştıracağız.”

SAMİMİ ÇALIŞMA BEKLİYORUZ

Ticaret Bakanlığı, Dış Ekonomik Alakalar Heyeti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, MÜSİAD, TÜSİAD üzere iş insanlarını temsil eden yapılardan yakın, verimli ve samimi bir çalışma yürütmelerini beklediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle ihracat süreçlerinde yer alan kurumlarımızı başkasının rakibi değil, tamamlayıcısı olarak görüyoruz. Bu yapılar hem ülke içinde hem de ülke dışında birbirleriyle ne kadar yakın çalışma ve iş birliği halinde bulunurlarsa ortak amaçlarımıza o kadar süratli ulaşırız” dedi.

‘BAZI ACI İLAÇLARI İÇMEMİZ GEREKTİĞİNİ FARKINDAYIZ’

Milletin geleceğine inançla bakabilmesi için bugün alınması gereken önlemler neyse onları hayata geçirmekten kaçınmadıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse şu evrede birtakım acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Yapılan faiz arttırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum. Asıl gayemiz enflasyonu en kısa müddette evvel tek haneli sayılara, akabinde orta vadeli hedeflerimizdeki düzeye düşürerek faizlerin de buna uygun halde aşağı inmesini temin etmektir. Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağını düşünüyorum. Türkiye’yi faiz-enflasyon-kur sarmalından çıkarmamız kaidedir. Aksi halde daima bu tartışmayı yaşamak, bu bedelleri ödemek mecburiyetinde kalacağız. Her vakit söylüyorum, bugün burada yeniden söylüyorum. Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur. Bunu bu türlü bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz sonuç değildir. Kendimizi aldatırız ve faiz her şeyden evvel bir sefer paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir.” Erdoğan, yeni iktisat idaresiyle birlikte tüm mesai ve dikkatlerini bu mevzuya vererek, ülkeyi bu kronik sancıdan kurtaracaklarını söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ